Wojna w Ukrainie trwa już ponad dwa miesiące i nic na to nie wskazuje, że szybko się zakończy. Według informacji przekazanych przez Konfederację Lewiatan wynika, że aż 79 proc. polskich przedsiębiorców, którzy spodziewają się negatywnego wpływu wojny na swoją działalność, boi się "przede wszystkim wzrostu kosztów działalności". Ta obawa ma dotyczyć najbardziej małych i średnich przedsiębiorstw.
Największe firmy mają najmniej obaw związanych z wojną
"31 proc. przedsiębiorców jest przekonanych, że wojna przyniesie negatywne skutki, ale nie będą one bardzo odczuwalne w ich firmach. 26 proc. nie przewiduje poważniejszych konsekwencji. Skutków wojny obawiają się szczególnie firmy małe i średnie (43 proc.), w mniejszym stopniu duże (40 proc.)" - wylicza Konfederacja Lewiatan.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W badaniu ujęto także kwestię handlu z Rosją. W sumie 10 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na brak możliwości wymiany handlowej z Rosją. Ten czynnik wymieniła co piąta duża firma (21 proc.). Małe i średnie firmy rzadziej zwracały uwagę na ten aspekt — odpowiednio 8 i 13 proc.
"Na ograniczenie wymiany handlowej z Ukrainą zwraca z kolei uwagę tylko 7 proc. firm, w tym 8 proc. małych, 6 proc. dużych i 5 proc. średnich" - wymieniła Konfederacja Lewiatan.
Praca czeka na Ukraińców
Co ciekawe badanie wykazało, że firmy w małym stopniu obawiają się braku pracowników. Taką obawę zadeklarowało tylko 3 proc. respondentów.
Obywatele Ukrainy uciekający przed wojną nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia w Polsce. W lutym w sieci aktywnych było 589 tys. ofert pracy – wynika z danych firmy Element dla firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.
Najwięcej ofert jest w transporcie, podobne zapotrzebowanie widoczne jest w handlu. Silny popyt na pracowników widoczny jest też w wysoko specjalistycznych zawodach. Pracodawcy szukają obecnie m.in. księgowych, programistów, lekarzy czy specjalistów ds. kadr i płac.
Przyjęta specustawa ułatwia obywatelom Ukrainy dostęp do polskiego rynku pracy. Zgodnie z przepisami Ukraińcy mogą pracować bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Obywatel Ukrainy, który obecnie pracuje w Polsce na podstawie zezwolenia lub oświadczenia, może bez dodatkowych obowiązków dalej wykonywać pracę.