Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Dlaczego doszło do tragedii? Ekspert z branży pomp ciepła zabiera głos

389
Podziel się:

Do tragicznego wypadku doszło w Chrząstowicach na Opolszczyźnie. We wtorek podczas serwisu wybuchła pompa ciepła - wynika z ustaleń strażaków. Dwie osoby zginęły. - Przy stosowaniu standardów nie mogłoby się to zdarzyć - komentuje Paweł Lachman, prezes stowarzyszenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Dlaczego doszło do tragedii? Ekspert z branży pomp ciepła zabiera głos
Wybuch pompy ciepła w Chrząstowicach na Opolszczyźnie (KM PSP w Opolu)

- Dyżurny do tego zdarzenia natychmiast zadysponował siły i środki Państwowej Straży Pożarnej w Opolu i Ochotniczej Straży Pożarnej Chrząstowicach - przekazał w odpowiedzi na pytania money.pl st. kpt. Paweł Kolera, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej numer 1 w Opolu. Na miejscu pracowało w sumie 9 zastępów strażaków.

Tragiczny wypadek. Wybuchła pompa ciepła

- Okazało się, że do wybuchu doszło podczas przeprowadzania prac serwisowych przy instalacji ogrzewania. Niestety w wyniku tego zdarzenia dwie osoby poniosły śmierć na miejscu. Jedna osoba z lekkimi obrażeniami została przetransportowana do szpitala - dodał strażak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zrobił biznes na urządzaniu piekła! Twórca Runmageddonu Jarosław Bieniecki w Biznes Klasie

Dodatkowo z informacji przekazanych money.pl przez rzecznika KM PSP w Opolu mł. bryg. Tomasza Pierzchałę wynika, że do wybuchu doszło podczas serwisu pompy ciepła.

Z kolei jak powiedział PAP rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu, ze wstępnych ustaleń wynika, że wybuch "może mieć związek z pompą ciepła, która była w tym domu".

- Trudno jest komentować sytuację, gdy nie zna się wszystkich okoliczności zdarzenia, ale pewne jest to, że pompy ciepła nie stanowią żadnego zagrożenia dla ich użytkowników - komentuje dla money.pl Paweł Lachman, prezes stowarzyszenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

- Warto jednak pamiętać, że jest pewna grupa urządzeń – monoblokowych pomp ciepła z palnymi czynnikami chłodniczymi (z grupy A3), montowanych na zewnątrz budynku – które wymagają od serwisantów szczególnej staranności i przestrzegania specjalnych procedur przy przeglądach technicznych oraz używania specjalistycznych narzędzi - zaznacza.

- Kilka lat temu PORT PC wydał szczegółowe wytyczne branżowe w tym zakresie. Być może zdarzenie, o którym rozmawiamy, to efekt nieprofesjonalnego serwisu tej pompy, braku odpowiednich umiejętności u serwisanta lub narzędzi. Pewne jest, że to przy stosowaniu wspomnianych standardów nie mogłoby się to zdarzyć - dodaje Paweł Lachman.

Dotacje na pompy tylko z certyfikatem

Przypomnijmy, że od 13 czerwca dotacje na pompy ciepła z programu "Czyste Powietrze" przyznawane są tylko do zakupu urządzeń z listy ZUM (zielonych urządzeń i materiałów prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska). Znajdują się na niej wyłącznie produkty certyfikowane, a do końca roku muszą tam trafić również pompy ciepła ze znakiem jakości.

- IOŚ będzie weryfikował, jakie produkty znajdą się na tej liście. To pompy, które przejdą badania i otrzymają certyfikaty w akredytowanym laboratorium. W Europie są 22 takie jednostki - przekonywał kilka miesięcy temu wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.

Sprzedaż pomp ciepła spadła

Z raportu Zero Carbon Analytics wynika, że Polska była liderem w zakresie rozwoju rynku pomp ciepła w Unii Europejskiej. W 2022 r. nasz kraj odnotował największy wzrost sprzedaży tych urządzeń w porównaniu do innych państw europejskich. Co trzecie urządzenie grzewcze, które zostało wówczas zainstalowane w Polsce, było pompą ciepła.

Stanowiło to wzrost o nieco ponad 100 proc. w porównaniu z 2021 r. Jednak już w pierwszym półroczu 2023 r. zanotowano znaczący spadek. W porównaniu z analogicznym okresem z 2022 r. sprzedaż pomp ciepła spadła o 40 proc. W drugim kwartale 2023 r. było znacznie gorzej. Sprzedaż tych urządzeń spadła aż o ponad 55 proc. w porównaniu z tym samym okresem z 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(389)
Smutne
13 min. temu
niestety większość pomp w Polsce pracuje na gazie Butan. Stare technologie z magazynów niemieckich współczuje właścicielom tych zabytków.
Jojejo
39 min. temu
Było r22 i było o 99%mniej bummm. Teraz czynniki palne A takze próby z propan butanem,bo to też gaz i może da się napełnić........ i sru💥💥💥 No jakoś nie wyszło.🤣😂🤣😂😁😉😎
Polak
1 godz. temu
Ekspert mówi ze wybuch jest niemożliwy a wybuchło to co to za ekspert
Czynnik 1234
2 godz. temu
palny czynnik czyli ten którego amerykanie nie pozwolili koncernom z Europy stosować w autach sprzedawanych w USA... natomiast ludziom w Europie się te pojazdy sprzedaje , brAWo Unia Europejska , ktoś miał dużo czynnik 1234 z wojskowych magazynów gazu obezwładniajcego piechotę który się pali i pomysł aby napełniono nimi układy.
Pamiętnik
2 godz. temu
Cw ukł. klimatyzacji np. czynnik 1234 podczas kolizji wywoływał pożar i tak . sponłoneli ludzie jadący autobusem turystycznym , który miał wypadek, tematy były zamiatanie szybko pod dywan. Amerykanie kazali np. Mercedesowi zawrócić statek z nowymi autami i zmienić czynnik jeśli chce sprzedać auta w USA.
...
Następna strona