Od czego zależy wysokość wynagrodzenie netto?
Wynagrodzenie netto zwane jest również pensją na rękę. Jak je obliczyć? Najłatwiej zrobić to przy pomocy kalkulatora wynagrodzeń. Jeśli znamy kwotę brutto, to możemy obliczyć kwotę netto czy nawet koszt, jaki ponosi pracodawca. Kalkulator nie oblicza jednak najczęściej tzw. kosztów dodatkowych, benefitów pozapłacowych.
Jeśli na przykład pracownik korzysta z karty na siłownię oraz ma wykupiony przez firmę pakiet medyczny lub ubezpieczeniowy, to musi pamiętać, że do tego również zapłaci podatek. Kwota na rachunku bankowym może się więc nieznacznie różnić od kwoty podawanej przez kalkulator.
Dlaczego wynagrodzenie netto jest niższe niż brutto? Pracownik od kwoty wpisanej do umowy o pracę (najczęściej to właśnie pensja brutto) musi zapłacić podatek. Podstawowa stawka w Polsce to obecnie 17 proc. (podatek PIT). Do tego dochodzą też składki społeczne. Wynagrodzenie netto wypłacane jest więc pracownikom dopiero po potrąceniu wszelkich zobowiązań składkowych i podatkowych.
Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia brutto?
Wynagrodzenie brutto to natomiast pensja przed opłaceniem składek zdrowotnych, ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. Pracodawca w imieniu pracownika musi bowiem uiścić składki na:
- ubezpieczenie emerytalne,
- ubezpieczenie zdrowotne,
- podatek dochodowy,
- ubezpieczenie rentowe,
- ubezpieczenie chorobowe.
Jak sprawdzić ile wynosi wynagrodzenie brutto? W tym przypadku również wystarczy skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.