Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Wypełnienie magazynów gazu w Polsce wzrosło do 70 proc. Odbudowujemy rezerwy

10
Podziel się:

Zmagazynowany gaz jest bowiem buforem bezpieczeństwa dla gospodarek. Polska w ostatnich miesiącach sukcesywnie odbudowuje rezerwy. W siedmiu obiektach ulokowanych na terenie całego kraju możemy zgromadzić dokładnie 3,175 mld m sześc. paliwa. Obecnie stan wypełnienia to 70 proc.

Wypełnienie magazynów gazu w Polsce wzrosło do 70 proc. Odbudowujemy rezerwy
Magazyny gazu wypełnione już do 70 proc. (East News, Albin Marciniak)

Wypełnienie magazynów gazu w Polsce systematycznie rośnie. Według stanu na 25 czerwca wynosi 70 proc. - poinformował Gas Storage Poland.

Od końca marca poziom napełnienia utrzymywał się w okolicach 43 proc. Przez ostatnie dwa miesiące stopniowo napełnienie rosło.

To normalna praktyka. Po okresie wiosennym napełnia się magazyny przed kolejnym sezonem. Musimy zabezpieczyć odbudowę rezerwy przed kolejnym okresem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprawdzam smartphone POCO

Zmagazynowany gaz jest bowiem buforem bezpieczeństwa dla gospodarek, przewidzianym na wypadek, gdyby bieżące dostawy uległy przerwaniu lub ograniczeniu, albo gdyby nagle wzrosło zużycie surowca.

Wcześniej stan napełnienia magazynów sukcesywnie spadał po tym, jak 8 października 2023 r. osiągnął poziom 100 proc.

Możliwości magazynowe

Jak pisaliśmy w money.pl, możliwości magazynowe poszczególnych krajów UE są różne. Dla przykładu Niemcy, Włochy, Francja, Niderlandy i Austria posiadają największe magazyny. Stanowią one około dwóch trzecich wszystkich zasobów w Unii Europejskiej. Jednak są również kraje, które w ogóle nie posiadają takiej infrastruktury, jak Finlandia, Estonia, Litwa, Grecja, Cypr, Słowenia, Luksemburg czy Irlandia.

Polska na tym tle plasuje się mniej więcej w połowie stawki. W siedmiu obiektach ulokowanych na terenie całego kraju możemy zgromadzić dokładnie 3,175 mld m sześc. paliwa, co przekłada się na 35 788 GWh.

To oznacza, że nie bylibyśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowania na dłuższy czas, bazując wyłącznie na nich. Nikt jednak nie zakłada takiej sytuacji. Magazyny służą przede wszystkim jako rezerwa, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, takich jak awarie czy przerwane dostawy.

Polska rozbudowuje swoje magazyny, jednak w stosunku do naszych zachodnich sąsiadów nam daleko. Dla porównania: niemiecka infrastruktura liczy aż 47 obiektów, które mogą magazynować aż 23 mld m sześc. paliwa. Włochy zabezpieczają 16 mld m sześc., Niderlandy - 13,1 mld m sześc., Francja - 12,2 mld m sześc., a Austria - 8,6 mld m sześc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
DLACZEGO?
5 dni temu
Dlaczego od UE nie dostaliśmy dotacji na zbudowanie przynajmniej 10 gigantycznych zbiorników bo gaz jest zabezpieczeniem CAŁEJ GOSPODARKI? Dotacje na rybki, ptaszki i malowanie fasad poniemieckich kamienic mogły poczekać 20 lat.
no TAAAAK
5 dni temu
Ale przecież wiadomo, że w 80% jest to gaz dla Niemiec, a my będziemy musieli zimą dokupywać gaz po astronomicznych cenach.
Kierunkowskaz
6 dni temu
Informacje o lokalizacji infrastruktury krytycznej podane elegancko na talerzyku. Sałdaty z FSB czy innego GRU - smacznego! Takie rzeczy tylko na germańskiej WP... (P.S. wspomnijcie z kim herr tusk przybijał żółwika... i co? Bezpieczniej się czujecie?).
oneo
6 dni temu
Trzeba zapełniac bo zaraz bedziemy za darmo oddawac ukrom. Zima za pasem...
xxx
6 dni temu
Polska w stosunku do wielkości kraju ma małe magazyny, Litwa w stosunku do wielkości swojego kraju ma większe.