Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|
aktualizacja

"Zagrożenie dla wartości demokratycznych". Wydawcy mediów apelują do polityków

Podziel się:

Wydawcy największych mediów w Polsce, które każdego dnia dostarczają milionom Polaków informacji, zaapelowali do posłów i posłanek ws. ustawy dotyczącej prawa autorskiego, nad którą pracuje Sejm. "Obecny projekt jest niekorzystny dla polskich mediów" - apelują.

"Zagrożenie dla wartości demokratycznych". Wydawcy mediów apelują do polityków
Sejm i Senat zajmują się przepisami o prawie autorskim. Wydawcy mediów apelują, w ustawie uwzględnić ich postulaty (East News, Jacek Slomion/REPORTER)

W czwartek sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zajmie się projektem ustawy, która ma implementować unijną dyrektywę o prawie autorskim. Wydawcy mediów w Polsce od miesięcy wzywają do tego, by w nowych przepisach uwzględnić zapisy dotyczące mediów i ich wynagradzania przez wielkie platformy cyfrowe, m.in. Google.

Wydawcy w liście otwartym apelują do polityków, by ci zajęli się sprawą, która jest kluczowa dla przyszłości polskich, niezależnych mediów:

Szanowny Panie Pośle, Posłanko,

W Waszych rękach spoczywa los ustawy implementującej dyrektywę UE o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Obecny projekt jest niekorzystny dla polskich mediów. Pogarsza ich sytuację i może w konsekwencji doprowadzić do upadku wielu firm medialnych. Może też zmusić je do funkcjonowania w modelu, w którym dostęp do wiarygodnych treści będzie wyłącznie płatny, co będzie stanowić zagrożenie dla fundamentalnych wartości demokratycznych, dla pluralizmu mediów, otworzy przestrzeń dla dezinformacji i manipulacji. Dla dobra Polski i demokracji nie możemy na to pozwolić!

Wierzymy, że jest jeszcze czas, aby wprowadzić zmiany i zapisy, które spowodują, że wdrażane regulacje pozwolą na uczciwą konkurencję i będą odzwierciedlać interesy i potrzeby wszystkich stron, a nie faworyzować firmy technologiczne i utrwalać ich dominację na cyfrowym rynku w Polsce.

Apelujemy do Sejmu i Senatu o uwzględnienie w projekcie wdrożenia dyrektywy zapisów, które umożliwią polskim wydawcom dalsze działanie w Polsce i konkurowanie na równych zasadach z gigantami technologicznymi. Oczekujemy wdrożenia rozwiązań zastosowanych już przez inne państwa Unii Europejskiej. Są to między innymi zapisy związane z mechanizmem arbitrażowym oraz zapewnienie nam uczciwego wynagrodzenia za tworzone i publikowane treści dziennikarskie, które wykorzystują obecnie bezpłatnie w swojej działalności globalne firmy technologiczne.

Apelujemy o wsparcie dla proponowanych postulatów.

Szczególnie istotne jest ustanowienie mechanizmów, które zagwarantują wcielenie prawa w życie, a twórcom i wydawcom zapewnią odpowiednie wynagrodzenie za korzystanie z ich treści.

Z poważaniem,

  • Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych
  • Katarzyna Białek, CEO Grupa ZPR
  • Bartosz Hojka, CEO Agora
  • Aleksander Kutela, CEO Ringier Axel Springer
  • Artur Potocki, CEO Interia
  • Jacek Świderski, CEO Wirtualna Polska
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl