Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Sprzęt dla wojska. Rząd będzie kupował to, co wyprodukowano w Polsce

29
Podziel się:

Dążymy do tego, aby 50 proc. kupowanego przez nas sprzętu bojowego było produkowanego w polskich lub zlokalizowanych na terytorium Polski firmach - powiedział we wtorek w Katowicach wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sprzęt dla wojska. Rząd będzie kupował to, co wyprodukowano w Polsce
Wladysaw Kosiniak-Kamysz (GETTY, NurPhoto)

Szef MON podkreślił na konferencji prasowej, że przeznaczono ok. 18 mld zł na inwestycje w zakupy w polskim przemyśle zbrojeniowym. - Dokonaliśmy wielkiego zamówienia na amunicję, to było zaraz po przejęciu rządów - przypomniał. Zapowiedział, że agencja uzbrojenia planuje podpisać 150 umów na zakup sprzętu.

Jak poinformował Kosiniak-Kamysz, Polska dąży do tego, aby 50 proc. sprzętu bojowego było kupowanego w Polsce, produkowanego w polskich lub zlokalizowanych na terytorium Polski firmach. Jednocześnie przyznał, że cel ten jest bardzo trudny do osiągnięcia.

- To jest bardzo wysoko postawiona poprzeczka. Nasi poprzednicy nie chcieli sobie jej stawiać - ocenił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedyś "Made in Germany" to był synonim kiepskiej jakości - Krzysztof Domarecki w Biznes Klasie

Może nie F-35, ale za to "Boruski" i "Kraby"

My nie będziemy produkować (amerykańskich samolotów) F-35, ale możemy produkować najlepszą i najszybciej dostępną amunicję. Tego dzisiaj potrzebuje Ukraina i jest to gwarancja bezpieczeństwa, której potrzebujemy na przyszłość - mówił szef MON.

Dodał, że bojowy wóz piechoty "Borsuk", na którego czekamy, przechodzi już ostatnie testy - pływania, strzelania, testy balistyczne i trakcji. - Mam nadzieję, że zaraz podpiszemy tą ważną umowę na sprzęt dla Polski - powiedział. Kosiniak-Kamysz przekazał, że trwają również negocjacje z Hutą Stalowa Wola ws. armatohaubic "Krab".

"Jesteśmy zainteresowani kupnem wszystkiego co możliwe, ale musimy odbudować polski przemysł zbrojeniowy" - zaznaczył szef MON. Jego zdaniem, zdolności produkcji amunicji w Polsce są na "bardzo mizernym poziomie". "Chciałbym, żebyśmy byli samowystarczalni w produkcji amunicji" - powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
kraken
6 dni temu
Obie masy po zmiksowaniu będą mocno gęste i właśnie takie mają być. Do formy przekładamy masę z wiórkami kokosowymi, starając się, by była mniej więcej równo rozłożona. Na nią kładziemy masę z czekoladą i kakao. Rozprowadzamy ją mniej więcej równo, ale nie musimy się bardzo starać, podczas pieczenia wszystko ładnie się wyrówna.
Kadrowy
6 dni temu
gatunek węża z rodziny dusicieli, jeden z przedstawicieli podrodziny boa. Prawdopodobnie najbardziej znany z dusicieli, jego wizerunek został rozpowszechniony w literaturze i filmie. Mimo utrwalonej przez nie opinii nie stanowi zagrożenia dla człowieka
loki
6 dni temu
Kiedy będzie jasna i zwiększy swoją objętość co najmniej trzykrotnie, będzie to oznaczało, że jest ubita tak, jak trzeba. Do masy dodajemy świeżo startą skórkę z cytryny. Oczywiście pamiętamy, by wcześniej cytrynę bardzo dokładnie wyszorować pod gorącą wodą. Ścierając skórkę uważamy, by nie ścierać białej warstwy, która jest gorzka.
nieudacznicy
6 dni temu
W tradycyjnym rolnictwie ścierń niszczono przez wykonanie podorywki pługiem podorywkowym, obecnie stosuje się brony talerzowe, ciężkie kultywatory lub agregaty tych narzędzi. Na glebach zagrożonych erozją stosowana bywa uprawa pasowa, w której ściernisko wraz resztkami pożniwnymi pozostawia się a uprawia się jedynie wąskie paski pola w których dokonuje się siewu kolejnej uprawy
edc
6 dni temu
będzie miał odpowiednią konsystencję oraz apetyczny, żółty kolor. Wszystko ponownie dokładnie miksujemy. Ważne, by masa była jednolita i nie było w niej żadnych grudek. Formę do pieczenia bardzo dokładnie smarujemy masłem. Metalową lub ceramiczną dobrze jest wcześniej wyłożyć papierem do pieczenia. Do tak przygotowanej formy przelewamy masę. Będzie dość rzadka i właśnie taka ma być.
...
Następna strona