Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Załoga jedynego lotniskowca Rosji walczy w Ukrainie na lądzie

Podziel się:

Załoga jedynego lotniskowca, jaki rosyjska armia ma na wyposażeniu, Admirała Kuzniecowa, walczy w Ukrainie na lądzie - napisał portal magazynu "Forbes". Decyzja oddelegowania marynarzy do jednostek lądowych jest związana z brakiem personelu i stanem technicznym lotniskowca.

Załoga jedynego lotniskowca Rosji walczy w Ukrainie na lądzie
Lotniskowiec Admirał Kuzniecow (Wikimedia, Christopher Prentiss Michel)

Lotniskowiec Admirał Kuzniecow jest, a raczej, jak ocenił "Forbes", był największym okrętem rosyjskiej floty. Wybudowany pod koniec ubiegłego wieku, został sprawdzony w boju tylko raz - w 2016 roku podczas wojny domowej w Syrii, gdzie rosyjska armia wspierała wojska dyktatora Baszara al-Assada.

Załoga lotniskowca, składająca się z 1500 marynarzy, przekształciła się w tak zwany "fregatowy batalion zmechanizowany", funkcjonujący w ramach Pierwszej Gwardyjskiej Armii Pancernej.

Jednostka ta na początku walczyła w okolicach Charkowa, a teraz wspiera regularne oddziały szturmujące Pokrowsk - napisał "Forbes".

Brak żołnierzy

Magazyn zasugerował, że jest to kolejny dowód na niewystarczającą liczbę żołnierzy w dyspozycji dowództwa na Ukrainie oraz tragiczny stan dużych okrętów w rosyjskiej flocie. Dodał, że większość z nich to relikty zimnej wojny.

Autorzy artykułu zwrócili uwagę, że nie jest to pojedynczy przypadek i ukazuje on trudności Rosjan z uzupełnianiem strat na froncie, które wynoszą około 30 tys. żołnierzy miesięcznie.

Stan techniczny lotniskowca

Po pożarach i problemach technicznych z Admirałem Kuzniecowem odnowiony okręt miał wypłynąć z portu w Murmańsku, po ośmiu latach bez ruchu, wiosną tego roku. Jednak jak przekazał Forbes, lotniskowiec nadal jest zacumowany w porcie.

Wojskowy ekspert z uniwersytetu w rosyjskim Permie Paweł Łuzin przekazał, że Rosja nie ma możliwości zbudowania nowej jednostki tej klasy, ponieważ problemem są silniki. Wcześniej większość marynarki ZSRR była zasilana silnikami z ukraińskich fabryk. Jednocześnie Rosja z powodu braków technologicznych sama nie jest w stanie wytwarzać takiego rodzaju silników - dodał ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP