Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Zapaść demograficzna. Jesteśmy o krok od kolejnego fatalnego rekordu

200
Podziel się:

W styczniu 2024 r. urodziło się 23,5 tys. dzieci, a w trakcie ostatnich 12 miesięcy 270 tys. W tym samym czasie zmarło 407,6 tys. osób. "To oznacza, że zapaść demograficzna postępuje: jesteśmy o krok od spadku poniżej kolejnego progu liczby urodzeń" - czytamy w serwisie 300gospodarka.pl.

Zapaść demograficzna. Jesteśmy o krok od kolejnego fatalnego rekordu
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci (Adobe Stock, WP, blvdone, money.pl)

Fatalny trend demograficzny w Polsce przyspiesza. W grudniu ubiegłego roku na świat przyszło 19,1 tys. dzieci, a w pierwszym miesiącu 2024 r. niewiele więcej - 23,5 tys.

"W porównaniu z 2022 r. liczba urodzeń zmniejszyła się aż o 11 proc., a w ciągu ostatnich sześciu lat spadła o blisko jedną trzecią" - podkreśla 300gospodarka.pl.

"Spadki przyspieszają"

Ekonomista Rafał Mundry dodał w serwisie X, że "każdego miesiąca dane są tylko coraz gorsze. Tempo spadków też przyspiesza: -11,5 proc. r/r. spadek urodzeń".

Jak pisaliśmy na money.pl już w 2022 r. w kraju odnotowano najmniej urodzeń po II wojnie światowej. - W 2022 r. zanotowaliśmy najmniej urodzeń w okresie powojennym. Szacujemy, że liczba urodzeń wyniosła 305 tys., czyli o 27 tys. mniej niż w ubiegłym roku. Liczba zgonów wyniosła 448 tys. i również była niższa niż w poprzednim roku - o 72 tys. - mówił wtedy prezes GUS Dominik Rozkrut.

Spadkom dzietności przyjrzało się również czasopismo naukowe "The Lancet". "Generalnie cały świat przechodzi w tryb no-kids" - skomentował wyniki badania ekonomista dr Maciej Bukowski.

Dr Bukowski zwrócił uwagę, że w Polsce prognozuje się jeden z najniższych wskaźników dzietności. "Gorzej w Europie chyba tylko w Serbii, Macedonii i na Ukrainie. W OECD tylko w Korei. Czyli nie chcecie mieć dzieci, więc wyginiecie" - dodał.

Wyrok Trybunału i dzietność

300gospodarka.pl podkreśla, że jednym z powodów mniejszej dzietności jest starzejące się społeczeństwo. "Maleje liczba Polek w wieku największej płodności. To efekt starzenia się pokoleń wyżów demograficznych, urodzonych w latach 70. i 80. Mniej potencjalnych matek to mniej urodzeń. To proces naturalny. O ile w 1995 r. liczba kobiet w wieku rozrodczym wynosiła 10,1 mln, to w 2022 r. spadła ona do 8,7 mln" - czytamy.

Do tego należy dodać zmiany społeczno-kulturowe i mniejszy nacisk na powiększanie rodziny oraz kwestie zdrowotne. Tutaj kluczem jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji z 22 października 2020 r.

Przypomnijmy, że cztery lata temu TK wydał wyrok, który uznał za niekonstytucyjny przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Wyrok wywołał falę protestów w całej Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(200)
Ala
wczoraj
Rozwiązanie jest proste ,każde dziecka ma taka samo kwotę wolna od podatku jak zarabiający rodzic czyli obiecane 60tys 3dzieci to 300 tys
chanys
3 tyg. temu
Mięso pokrój w poprzek na płaskie kotlety, usuwając chrząstki i błonki. Każdy kotlecik lekko rozbij tłuczkiem na grubość około 1 cm. Do dużej miski wsyp mąkę ziemniaczaną i dodaj żółtka, jogurt grecki, olej i przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Dopraw solą, pieprzem, słodką papryką i pieprzem kajeńskim. Dokładnie wymieszaj. Mięso przełóż do miski i dokładnie wymieszaj, tak aby każdy kawałek był pokryty panierką. Miskę przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na godzinę, aby mięso nabrało aromatu przypraw. Na dużej patelni rozgrzej tyle oleju, aby przykrył całą powierzchnię dna. Smaż na nim kotleciki z obu stron na średnim ogniu, aż będą rumiane. Usmażone mięso przekładaj na deskę wyłożoną ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Podawaj od razu w towarzystwie pieczonych ziemniaków i surówki z marchewki lub kapusty.
07 zgłośsię
3 tyg. temu
Odlej 1 szklankę mleka. Wsyp budynie, cukier i wymieszaj. Pozostałe mleko przelej do rondelka i zagotuj. Wlej wymieszane z budyniami mleko. Mieszaj, aż masa będzie gładka i gęsta. Rondelek zestaw z ognia i odstaw do ostygnięcia. Formę wyłóż papierem do pieczenia. Na dnie ułóż jedną warstwę z wafelków śmietankowych i posmaruj 3/4 kajmaku. Przykryj warstwą herbatników. Masło ubij na puszystą masę. Stopniowo dodawaj budyń i miksuj, aż masa będzie gładka. Krem budyniowy podziel na dwie równe części. Do jednej dodaj posiekane batoniki i wymieszaj. Krem budyniowy z posiekanymi batonikami wyłóż na herbatniki. Przykryj drugą warstwą herbatników i wyłóż gładki krem. Czekoladę roztop kąpieli wodnej. Wlej mleko i mieszaj, aż składniki się ze sobą połączą, a polewa będzie płynna. Wierzch ciasta nieregularnie posmaruj kajmakiem i polej polewą czekoladową. Posyp orzeszkami ziemnymi. Formę wstaw do lodówki na min. 4 godziny.
Paweł Hannove...
4 tyg. temu
Występują rożne teorie odnośnie powstania ropy naftowej. Jeden ze słynnych chemików- Mendelejew głosił teorię, że ropa naftowa powstała ze związków nieorganicznych. Substancją ta mógł być węglik jakiegoś metalu, który wchodzi w skład jądra Ziemi. W wyniku działania wody węgliki metali ulegają rozłożeniu na węglowodory i w konsekwencji powstaje ropa naftowa. Teoria ta nie miała licznym zwolenników. Nie tłumaczy skąd w ropie naftowej są obecne substancje optycznie czynne (związki chiralne) oraz związki azotowe. Zupełnie inna teorie głosili naukowcu z naszej zachodniej granicy Engler oraz Hoefer twierdzili, że surowiec ten mógł powstać ze zwierzęcego tłuszczu, które żyły w bardzo dawnych czasach. W 1877 roku polski naukowiec Bronisław Radziszewski stwierdził, że ropa naftowa mogła powstawać również z organizmów roślinnych. Zgodnie z teorią Englera w wyniku destylacji rybiego tranu pod podwyższonym ciśnieniem jesteśmy w stanie otrzymać produkty ropopochodne. Zgodnie z hipotezą Bronisława Radziszewskiego w wyniku fermentacji celulozy w obecności pewnego typu bakterii, które egzystują w mule jezior, powstaje metan oraz dwutlenek węgla. Innym uzasadnieniem teorii polskiego naukowca jest fakt, że w ropie są obecne śladowe ilości chlorofilu
Gandalf the W...
miesiąc temu
Powinno sie zrobic statystyke prac na tyle dobrze platnych i tak lekkich zeby chcialo sie zyc, i wysylac dzieci do tych prac. Ja nie chce wychowac dziecka co bedzie spac w pokoju z 10-cioma innymi ludzmi, pracowac 60 godzin na tydzien zeby jesc ziemniaki.
...
Następna strona