Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Zarobki Polaków. MFW wysyła ważny sygnał ws. płacy minimalnej

87
Podziel się:

Według ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego szybki wzrost wynagrodzeń zmniejszył konkurencyjność Polski – pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Od 2019 r. trzykrotnie przekroczył wzrost średniego wynagrodzenia. W efekcie płaca minimalna w Polsce zbliża się do 60 proc. mediany wynagrodzeń.

Zarobki Polaków. MFW wysyła ważny sygnał ws. płacy minimalnej
Kristalina Georgieva, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (International Monetary Fund - IMF) (GETTY, Anadolu)

"O ile uważamy, że zmniejszanie nierówności społecznych powinno pozostać ważnym celem polityki gospodarczej, o tyle zalecalibyśmy ostrożność w kwestii dalszych znaczących podwyżek płacy minimalnej" – powiedzieli "Dziennikowi Gazecie Prawnej" przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego Stephan Danninger i Geoff Gottlieb.

Jak wyjaśnia gazeta, MFW systematycznie dokonuje ocen sytuacji naszej gospodarki i publikuje je w postaci raportów, ale "rzadko prezentuje swoje poglądy w prasie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024

Szybki wzrost

"Wzrost płacy minimalnej w Polsce był szybki. Od 2019 r. trzykrotnie przekroczył wzrost średniego wynagrodzenia. W efekcie płaca minimalna w Polsce zbliża się do 60 proc. mediany wynagrodzeń. Porównując z innymi krajami, to wysoki poziom" – powiedzieli przedstawiciele MFW.

- Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - zapewnił premier RP Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier mówił, że Polacy chcieliby więcej zarabiać, ale - jak podkreślił - "podwyższanie płacy minimalnej poprzez decyzje rządowe może stanowić poważny problem dla tysięcy polskich firm, szczególnie tych małych". Przypomniał, że płacę minimalną trzeba podnosić ustawowo w związku z inflacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(87)
Iii
4 tyg. temu
Zabrac najmniej zarabiajacym i dac prezesom i politrukom koalicyjnym To jest konkret
iii
4 tyg. temu
Jednym 100 konkretow Tuska jest podwyzszanie oplat i cen w Polsce bez podwyzszania pensji i to jest realizowane Jak oni smia wmawic Polakom ze za duzo zarabiaja i dlatego jest kryzys na rynku pracy Chyba chca wrocic do czasow gdy Polacy zarabiali po 3 zl na godzine
dyrektywa
4 tyg. temu
Tylko politykiery bogaczami a obywatele Polscy biedakami
gość
4 tyg. temu
W głowie im się nie mieści, jak uchwałami można zmieniać porządek prawny albo konstytucyjny zastanawia się prof. G. Grabowska.
Mmm
4 tyg. temu
Płace powinny rosnąć naturalnie a nie sztucznie podwyższać. Teraz jest 25% pracowników którzy pracują za minimalną. Czyli mamy więcej biedaków niż we wcześniejszych latach. Moja pensja stoi od kilku lat a inflacja ciągle rośnie. Teraz mogę kupić mniej niż kilka lat temu. Jak tak będą podwyższać minimalną krajową to za kilka lat pół Polski będzie tyrać za te grosze.
...
Następna strona