Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Zarząd Orlenu nie dostał absolutorium. Są pozwy

61
Podziel się:

Akcjonariusze Orlenu wnieśli do Sądu Okręgowego w Łodzi pozwy o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwał podjętych przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie 25 czerwca 2024 roku o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok ośmiu byłym członkom zarządu i dwóm rady nadzorczej - podała spółka w komunikacie. W ocenie Orlenu pozwy są bezzasadne.

Zarząd Orlenu nie dostał absolutorium. Są pozwy
Wniesiono pozwy o uchylenie uchwał o braku absolutorium dla 8 byłych członków zarządu Orlenu (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

Pozew dotyczy byłych członków zarządu: Armena Konrada Artwicha, Patrycji Klareckiej, Michała Roga, Jana Szewczaka, Józefa Węgreckiego, Piotra Sabata, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego oraz byłych członków rady nadzorczej Andrzeja Szumańskiego i Michała Klimaszewskiego

Akcjonariusze Orlenu zdecydowali 25 czerwca o nieudzieleniu absolutorium za 2023 roku wszystkim byłym członkom zarządu, w tym Danielowi Obajtkowi i wszystkim byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto zapłaci akcyzę za elektryki? Adam Sikorski w Biznes Klasie.

Jako jeden z powodów wymieniono niedopełnienie obowiązków w zakresie nadzoru właścicielskiego m.in. w związku z działalnością zależnej spółki Orlen OTS, kierowania polityką cenową w okresie między 1 sierpnia a 13 października 2023 r.

Większość poprzedniego zarządu przestała pełnić funkcje w lutym 2024 roku.

Brak absolutorium i co dalej?

Absolutorium w polskich spółkach jest istotnym elementem corocznej oceny pracy zarządu i rady nadzorczej. Udziela go zazwyczaj walne zgromadzenie akcjonariuszy lub zgromadzenie wspólników, w zależności od formy prawnej spółki. Proces ten ma na celu potwierdzenie, że działania organów zarządzających były zgodne z interesem spółki i przepisami prawa.

Udzielenie absolutorium nie zwalnia jednak automatycznie z odpowiedzialności cywilnej czy karnej za ewentualne naruszenia, ale stanowi ważny sygnał zaufania dla menadżerów i rynku. W przypadku spółek giełdowych informacja o udzieleniu lub odmowie udzielenia absolutorium jest istotna dla inwestorów i może wpływać na postrzeganie firmy przez rynek kapitałowy.

Mecenas Artur Sidor, wypowiadając się na antenie Radia TOK FM, wyjaśnił, że choć absolutorium nie jest zdefiniowane w przepisach prawa, powszechnie uznaje się je za akceptację sposobu sprawowania funkcji przez członków organów spółek.

Według mecenasa Sidora, uzyskanie absolutorium ma kluczowe znaczenie dla menadżerów. Brak takiego skwitowania może mieć poważne konsekwencje, wpływając negatywnie na reputację danej osoby. Najczęstszym skutkiem nieudzielenia absolutorium jest odwołanie z pełnionej funkcji, choć zdarza się również, że prowadzi to do podniesienia roszczeń odszkodowawczych wobec menadżera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
Damian
2 dni temu
To, co się teraz dzieje, jest po prostu nie do przyjęcia. Poprzedni zarząd dążył do konkretnych celów, a teraz to wygląda, jakby ktoś robił z Orlenu cyrk. Nie zgadzam się totalnie z tą decyzją!!!
Jacek
1 tyg. temu
Ponownie gierki polityczne nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. A prawda jest taka że to za czasów poprzedniego zarządu było widać rozwój Orlenu a nie za czasów Krawca czy obecnych partaczy.
Xanas
2 tyg. temu
Dla mnie to absurdalne zważając na to jakie osiągnięcia zostały dokonane.. Pan Michał dokonał kawał świetnej roboty a teraz co ? Dochodzi do braku decyzji.. Tragedia
Aga
2 tyg. temu
Za to nowy zarząd dostanie absolutorium chociaż spółka niedługo będzie szorowac po dnie
5.19
2 tyg. temu
Za to Krawiec napewno dostanie absolutorium.
...
Następna strona