Zasiłek opiekuńczy - co musisz wiedzieć?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje wówczas, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub gdy działa ona w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki.
W związku z ponownym zamknięciem placówek oświatowych rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, z którego zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą korzystać do 28 marca.
Na wypłatę mogą liczyć rodzice opiekujący się dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz starszym dzieckiem, jeśli pociecha posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje natomiast w przypadkach, gdy dziecko ma zapewnianą opiekę przynajmniej jednego z rodziców lub gdy opiekun korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego albo jest bezrobotny.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Sam zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. bazowego wynagrodzenia i jest wypłacany za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Co istotne, zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.
Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadziła ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Zasiłek opiekuńczy a nauka zdalna
Minister zdrowa już w środę poinformował o nowych obostrzeniach, które obejmą cały kraj. Wśród restrykcji oprócz m.in. ograniczenia handlu znajdzie się także powrót uczniów klas I-III do nauki zdalnej.
Samo rozszerzenie obostrzeń potrwa co najmniej do 9 kwietnia. Jak podkreślił minister zdrowia, jeżeli te kroki nie pomogą w obniżeniu liczby zakażonych kolejne decyzje będą już miały charakter typowego lockdownu.
Adam Niedzielski poinformował w trakcie środowej konferencji, że obostrzenia obejmą cały kraj. Restrykcje obejmą także instytucje kultury (muzea, kina, teatry), obiekty sportowe (np. baseny). Również hotele w całym kraju będą zamknięte.
Wprowadzenie zaostrzonych restrykcji zdaniem rządu jest konieczne, bo dynamika przyrostu zakażeń jest duża, do szpitali trafia coraz większa liczba chorych.