Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Zastąpią pompy ciepła? To może być rewolucja

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
143
Podziel się:

Naukowcy z Niemiec pracują nad nową technologią, która w przyszłości może odmienić branżę ciepłowniczą, a przede wszystkim wpłynąć na zainteresowanie pompami ciepła - pisze serwis focus.pl. Chodzi o zastosowanie elastokaloryków, które mają być bardziej oszczędną metodą ogrzewania.

Zastąpią pompy ciepła? To może być rewolucja
Powietrzna pompa ciepła (Getty Images, photoschmidt 2023)

Sprzedaż pomp ciepła spada w całej Europie. Pogorszenie koniunktury widoczne jest także w Polsce, co potwierdziły statystyki programu "Czyste powietrze", o czym pisaliśmy w marcu na money.pl. To nowość, gdyż pompy ciepła biły rekordy sprzedaży, a ich popularność do niedawna ciągle rosła.

W przyszłości pompy ciepła mogą zastąpić elastokaloryki. Focus.pl pisze, że technologia, nad którą pracują naukowcy, mogłaby "zmieść z planszy nie tylko konwencjonalne elektrociepłownie, ale również pompy ciepła".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nawet 50 proc. marży brutto na sprzedaży farb - Piotr Mikrut, prezes Grupy Śnieżka w Biznes Klasie

Badania nad nową technologią grzewczą prowadzone są na Uniwersytecie Kraju Saary. Chodzi o materiały elastokaloryczne i efekt elastokaloryczny przy ogrzewaniu i chłodzeniu pomieszczeń, co jest ich największą zaletą. Koszt badań nad technologią wynosi 4 mln euro, a samo rozwiązanie ma zużywać znacznie mniej energii elektrycznej. Ponadto jest mowa o nawet dziesięciokrotnie większej wydajności.

Jak to działa? "Proces z użyciem elastokaloryków polega na prostej regule: ciepło jest usuwane z pomieszczenia lub transportowane do innego pomieszczenia poprzez rozciąganie materiału i zwalnianie naprężenia" zastosowanego materiału - czytamy w na focus.pl. Badaczom z niemieckiego uniwersytetu udało się osiągnąć sporą różnicę temperatur w pomieszczeniach wynoszącą nawet 20 stopni Celsjusza.

Zmiany w pompach ciepła

Na rynku pomp ciepła pojawił się nowy problem. Od połowy czerwca dofinansowanie ich zakupu z programu "Czyste powietrze" przysługuje tylko wtedy, gdy urządzenie figuruje na liście ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów). Zmiana przepisów ma chronić nabywców i ułatwić im wybór produktów dobrej jakości.

- Naszym zdaniem, o ile nie zostaną zmienione zasady, to na początku 2025 r. powtórzy się sytuacja z czerwca 2024 r., tzn. znowu z listy ZUM wypadną setki pomp ciepła - mówił w rozmowie z serwisem wnp.pl Andrzej Maciejewski, prezes działającej w branży odnawialnych źródeł energii firmy Stiebel Eltron Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(143)
Siwy dym
10 min. temu
To wszystko jest dyktowane czym mamy ogrzewać i co chwilę zmieniać system ogrzewania polska ma swój węgiel i tym powinna się ogrzewać, a na klimat nie ma wpływu Europa jest za mała żeby uratować świat
Aser
1 godz. temu
Wystarczy nie zakazywać palenia węglem na którym Polska śpi.
Poczekaj
2 godz. temu
No tak, Niemcy coś nowego tworzą, a w Polsce będzie to testowane. Rząd tak stworzy przepisy, że wszyscy hurtem rzucą się na nowości. Po latach dopiero wyjdzie jak re nowości typu fotovoltanika, po.py ciepła itp odbija się na naszych organizmach. Ile trzeba będzie dołożyć kasy na służbę zdrowia itd. W obozach koncentracyjnych też twożono wynalazki i też przeprowadzani tam eksperymenty. Teraz teren rozszerzono i nie ma już drutów, bo sami ludzie się pchają by to mieć i jeszcze za to niemało płacą.
jeees
2 godz. temu
a nie można dać ich na bezrobocie albo niech budują nowe meczety
prl
2 godz. temu
za komuny na mieszkanie czekało sie kilka lat- praca była i ta dobrzepłatna bez specjalnych szkół za mieszkanie płaciło kaucję jak teraz czynsz a teraz spłaca się 30-40 lat a na wsi wszyscy wyszli spod strzechy na tzw. piętrówki i co wyprodukowali i wychodowali to sprzedali za godziwe ceny i komu to przeszkadzał
...
Następna strona