Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Zgorzelec i Görlitz połączą sieci ciepłownicze. Będzie taniej i bardziej ekologicznie

12
Podziel się:

Władze Zgorzelca i Görlitz chcą do 2030 r. dostarczać mieszkańcom neutralne dla klimatu ciepło. W czwartek burmistrzowie obu miast podpisali list intencyjny.

Zgorzelec i Görlitz  od lat współpracują na różnych polach. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że tworzą tak naprawdę jeden organizm
Zgorzelec i Görlitz od lat współpracują na różnych polach. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że tworzą tak naprawdę jeden organizm (Pixabay)

List intencyjny, który podpisali w elektrociepłowni SWG Königshufen w Görlitz burmistrzowie Octavian Ursu i Rafał Gronicz, to pierwszy krok na drodze do realizacji przedstawionej pod koniec 2019 roku przez Komisję Europejską strategii "Europejskiego Zielonego Ładu", której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku – czytamy w oświadczeniu, które publikuje PAP.

Zdaniem Rafała Gronicza, burmistrza Zgorzelca, w podwójnym mieście tej wielkości dzielenie się infrastrukturą ma sens. Umożliwia to dzielenie się kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi i lepsze wykorzystanie sieci i urządzeń. Będzie taniej i bardziej przyjaźnie dla środowiska, bo bez niepotrzebny strat.

Saksoński minister ds. energii, ochrony klimatu, środowiska i rolnictwa Wolfram Günther pochwalił inicjatywę i podkreślił, że cel Görlitz i Zgorzelca, jakim jest dostarczanie mieszkańcom neutralnego klimatycznie ciepła do końca 2030 roku, jest pod wieloma względami wzorcowy i pionierski.

Zobacz także: Obejrzyj: Repolonizacja mediów? Jarosław Sellin o zagranicznym kapitale. Krytykuje dziennikarzy

Z kolei saksoński minister ds. rozwoju regionalnego Thomas Schmidt podkreślił, że zainicjowanie takiej współpracy jest krokiem w kierunku epoki bez kopalni. Szczególnego znaczenia nabiera to na Dolnym Śląsku i Saksonii, które znajdują się w centrum historycznego pasa węglowo-przemysłowego ciągnącego się od Zwickau do Katowic.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
WYRÓŻNIONE
Jan
4 lata temu
niemiecki wegiel jest ekologiczny Polski nie
Hans
4 lata temu
Po nam Centralny Port Komunikacyjny jak jest w Niemczech. Po co nam Polska ciepłownia jak jest w Niemczech. Ja ja gut gut to bardzo dobra inwestycja.
Olaf
4 lata temu
Tak, tak, w Warszawie też jest taniej i ekologiczniej jak jeździ autobusami niemiecka spółka. Wszyscy widzą efekty rajdów zaćpanych kierowców, tylko pasażerów szkoda .... Jeśli niemiecki burmistrz chwali pomysł, to znaczy, że to się będzie niemiaszkom opłacało. Niestety mieszkańcy Zgorzelca wybrali sobie tego, na kogo zasługują.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (12)
ewa
3 lata temu
to teraz super ze mamy gaz z Görlitz...w obliczu aktualnej sytuacji jak znalazl
Taka prawda
4 lata temu
Współpraca polegającą że Niemcy będą nam sprzedawali ciepło a u nas ludzie pójdą na bezrobocie. Ot i cały interes Polaczków czemu nie jest odwrotnie. Tego burmistrza bym wywalił z urzędu.
lol
4 lata temu
no jasne zas merkel interes na nas zrobi
ZNIESMACZONY
4 lata temu
Czy dziś jest 1 kwietnia??? A może wojna się nie skończyła i przyłączają do rzeszy? Państwo na to pozwala? SZOK!!!
Zosia
4 lata temu
fajnie byłoby jeszcze czytać ze zrozumieniem panowie Jan, Olaf i Hans. Wspólne zdobycie pieniędzy unijnych na modernizację dwóch ciepłowni - w polskim Zgorzelcu i niemieckim Goerlitz i budowa ciepłociągu po to, żeby polska ciepłownia sprzedawała ciepło do Niemiec