Od czasu pojawienie się epidemii koronawirusa w Polsce cztery banki podniosły wymogi dotyczące wkładu własnego w kredytach hipotecznych.
- Aktualnie mamy potwierdzenie, że cztery banki zdecydowały się na podniesienie wymaganego minimalnego wkładu własnego. PKO Bank Polski i Pekao Bank Hipoteczny z 10 proc. do 20 proc., ING Bank Śląski z 20 proc. do 30 proc.. Rekordzistą jest BOŚ, który deklaruje, że tymczasowo wymaga aż 40 proc. wkładu własnego. Banki zdecydowały się na taki ruch, aby ograniczyć ryzyko kredytowe – mówi w rozmowie z WP Finanse Anna Malek, ekspert z serwisu direct.money.pl. - Jednocześnie banki podniosły swoje marże.
Tłumaczy, że im niższy udział banku w zakupie czy budowie nieruchomości, tym to ryzyko robi się mniejsze.
Bartosz Turek z HRE Investments przypomina jednak, że w bankach z najwyższym wkładem własnym można liczyć na "przyzwoite RRSO". Przy tym Bank Ochrony Środowiska w ankiecie pochwalił się preferencyjnym kredytem.
Stawia jednak warunek, aby budynek miał ponadstandardową charakterystykę energetyczną lub np. instalacje OZE takie jak panele słoneczne, pompy ciepła czy rekuperację.
Dlaczego banki zdecydowały się na taki krok?
Anna Malek z direct.money tłumaczy, że wyższy wkład własny to teraz łatwa metoda na wstępną weryfikację kredytobiorców. Kto już zaoszczędził kilkadziesiąt tysięcy, ten z wyższym prawdopodobieństwem będzie spłacał kredyt terminowo.
Analitycy HRE przypominają, że banki muszą uwzględniać spodziewane zawirowania gospodarcze czy zmiany na rynku pracy. Póki co wszystko wskazuje jednak na to, że klienci o dobrej sytuacji finansowej i stałej pracy nie będą narzekać na brak zaufania ze strony banków.
Z badań HRE Investments wynika, że modelowa trzyosobowa rodzina, w której oboje rodzice pracują przynosząc do domu po średniej krajowej, mogą pożyczyć na mieszkanie prawie 687 tys. złotych w ramach 30-letniego kredytu mieszkaniowego. To o 16 tysięcy więcej niż przed miesiącem i o 89 tysięcy więcej niż przed rokiem.
Eksperci dodają jednak, że wzrost zdolności kredytowej to przede wszystkim zasługa Rady Polityki Pieniężnej, która mocno obniżyła poziom stóp procentowych, a więc wpłynęła na spadek oprocentowania kredytów. Trzeba też wziąć pod uwagę, że analiza HRE dotyczy modelowych kredytobiorców (z dobrą historią, bez innych zobowiązań etc.)
Ile osób będzie musiało przełożyć zakup mieszkania?
Tego nie wie nikt.
- Trudno jeszcze szacować, ile osób będzie musiało zrezygnować z zakupu mieszkania – rozkłada ręce Anna Malek. - Popyt na kredyty hipoteczne nie zmniejszył się jeszcze diametralnie, ale wynika to z tego, że część wniosków złożonych przed pandemią jest jeszcze procesowanych. Na razie z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w tygodniu od 30 marca do 5 kwietnia liczba zapytań o kredyty wzrosła o ponad 17 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Zainteresowani więc wracają do realizacji swoich planów, ale reakcje banków na te wnioski będziemy znali dopiero za kilka tygodni - tłumaczy.
Nie da się też nie zauważyć, że obecna sytuacja promuje inwestycyjny model kupowania mieszkań. Nawet ok. 2/3 mieszkań na polskim rynku znajduje nabywców, którzy nie potrzebują kredytu i kupują mieszkanie za gotówkę. Podwyższenie wkładu własnego nie wpłynie na ich decyzje, może jednak utrudnić życie osobom bez wypchanego portfela.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl