Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Zmiany w "Czystym Powietrzu". Od teraz dotacje do pomp ciepła tylko ze specjalnej listy

11
Podziel się:

Zmieniają się zasady programu "Czyste Powietrze". Od 14 czerwca beneficjenci będą mogli otrzymać dotacje do pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów. Decydując się na takie urządzenie, trzeba będzie również przeprowadzić audyt energetyczny.

Zmiany w "Czystym Powietrzu". Od teraz dotacje do pomp ciepła tylko ze specjalnej listy
Dotowana pompa ciepła tylko ze specjalnej listy (Getty Images, Andrew Aitchison)

Pod koniec lutego br. zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął uchwałę ws. zmian w antysmogowym programie "Czyste Powietrze".

Zdecydowano wówczas m.in., że dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów. Lista prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak "odkrył" ogromne złoża metali szlachetnych - Paweł Jarski - Elemental Holding w Biznes Klasie

Część nie spełnia wymagań

Decyzja była tłumaczona m.in. opiniami ekspertów i branży, którzy wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu.

Zwracano uwagę, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem urządzeń wysokiej jakości np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań.

Fundusz wskazywał ponadto, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.

Zmiany w programie

22 kwietnia zmiany w programie weszły w życie, z tym, że w przypadku pomp ciepła obowiązywał okres przejściowy (do 13 czerwca) na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji i badań.

NFOŚiGW tłumaczy, że od 14 czerwca pompy ciepła w ramach programu "Czyste Powietrze" będą kosztem kwalifikowanym tylko, jeśli ich parametry techniczne zostaną potwierdzone wpisem na listę ZUM.

"Trafią tam docelowo tylko te urządzenia, dla których dostarczone badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA potwierdzą ich parametry techniczne" - podkreślono.

Fundusz wskazał, że firmy, które nie posiadają jeszcze akredytowanych badań dla pomp ciepła, mogą od 14 czerwca zgłaszać wniosek o czasowy wpis na listę ZUM na podstawie europejskiego znaku jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. To umożliwi im obecność na liście, na okres nie dłuższy jednak niż do końca grudnia 2024 r.

Od 2025 roku na liście ZUM pozostaną wyłącznie pompy ciepła z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA.

Dotyczy to również kotłów

Oprócz pomp ciepła, obowiązek wyboru z listy ZUM dotyczy również kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie oraz kotłów na pellet o podwyższonym standardzie. "W tym przypadku jednak firmy nie muszą przechodzić żadnych nowych procedur, ponieważ dla tego typu urządzeń nie są wymagane żadne nowe dokumenty" - wyjaśnia NFOŚiGW.

Ważnym wymogiem, o którym trzeba pamiętać wybierając pompę ciepła z dotacją w "Czystym Powietrzu", będzie wymóg przeprowadzenia audytu energetycznego.

Osoby decydujące się na instalację pompy ciepła muszą od 14 czerwca tego roku wykonać najpierw audyt energetyczny, który wykaże, jakie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku. Zależy nam, aby rozwiązania techniczne były dostosowywane do właściwego zapotrzebowania na energię w budynku, dlatego tak ważne jest przygotowanie dobrego audytu energetycznego. Na taki audyt także zapewniamy wsparcie finansowe - wskazuje szefowa NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Dofinansowanie do wykonania audytu energetycznego z NFOŚiGW wynosi do 1,2 tys. zł i pokrywa do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Heisenberg
miesiąc temu
Żeby kupić kocioł do ogrzania domu potrzebny jest audyt 🤣🤣🤣. W tym roku kupiłem praktycznie nowy kocioł na eko groszek i 15 ton węgla z PGE. To zapas na 5 sezonów grzewczych. W przyszłym roku jeszcze dokupie. Pompy jak widać po analizie lektury tego artykułu tylko niemieckie. Jak w tym roku przyjdzie zima jak w Skandynawii była w zeszłym i dojdą problemy z dostawą prądu to będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Ciekawe
miesiąc temu
czy koszt audytu energetycznego przekroczy wielkość dotacji?
Ytek
miesiąc temu
Do wszystkich zachwalających chińskie. 1 chińskie często znaczy wiele gorsze, niwspełniające wymogów, znacznie gorsze energetycznie, problematyczne w serwisowaniu i najważniejsze wzbogacające chińską republikę ludową. 2 chińskie czyli zabierające pracę Polakom i ogólnie wykaszające miejsca pracy w Europie. Tak się składa że pracuje w firmie produkującej pompy. Min. z powodu pozwolenia na zakup nie certyfikowanych chińskich pomp, firma w której pracuje musiała zwolnić już ponad 1600 osób, jeśli tak dalej pójdzie to bedą kolejne zwolnienia. A to tylko rynek pomp i przykład jednej firmy. Ale jeśli nadal będziemy psioczyć na to co niemieckie i kupować chińskie bo tańsze, to za kilka lat nie będziemy mieli dla kogo pracować, bo nasza gospodarka zwinie się szybciej niż obecnie rozwija, a niemiecka nadal będzie pikować w doł. Będziemy do afryki jeździć do pracy w chińskich firmach żeby na chleb było.
Olo
miesiąc temu
Tylko te chińskie mogą mieć znacznie lepsze parametry. Europejski skansen broni się jak moze
Elvis
miesiąc temu
Czyli tylko niemieckie 😠