Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest porozumienie?

150
Podziel się:

Wkrótce mogą zostać przywrócone zasady rozliczania składki zdrowotnej, jakie obowiązywały przed reformą PiS-u - wynika z ustaleń dziennikarza RMF FM. Dementuje je wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest porozumienie?
Premier Donald Tusk (GETTY, NurPhoto)

W czwartek po południu w warszawskiej willi premiera przy ul. Parkowej spotkali się liderzy koalicji 15 października. Jednym z tematów spotkania były zmiany w składce zdrowotnej.

Według ustaleń RMF FM żaden z nowych pomysłów dotyczących tej składki nie uzyskał większościowego poparcia, dlatego liderzy koalicji mają się teraz skłaniać do powrotu do wcześniejszych zasad, sprzed zmian wprowadzonych przez PiS w ramach Polskiego Ładu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wolą Egipt od Bałtyku. "Oferta mało przewidywalna i dość kosztowna"

Decyzje podjęte przez Donalda Tuska, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szymona Hołownię i Włodzimierza Czarzastego miały zostać już przekazane do Ministerstwa Finansów, które ma teraz przeliczyć wszystko i uwzględnić w projekcie przyszłorocznego budżetu - czytamy w materiale RMF FM.

Jak informuje dziennikarz tej stacji Krzysztof Berenda, wybrany wariant ma być korzystniejszy dla przedsiębiorców i mniej skomplikowany niż inne propozycje, takie jak ta forsowana przez Lewicę czy Polskę 2050, która chciała wprowadzenia trzech różnych składek zdrowotnych.

Wiceminister dementuje

Jednak z ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że podczas czwartkowego spotkania liderów koalicji nie doszło do żadnych konkretnych decyzji - ani w sprawie składki zdrowotnej, ani równie kontrowersyjnego pomysłu "kredytu na start".

Doniesienia RMF FM zdementował także wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Wiceminister, pytany przez PAP o te doniesienia, powołał się na informacje od lidera Lewicy, wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego, który powiedział, że na czwartkowym spotkaniu liderów nie poruszano tematu składki zdrowotnej. Zdaniem Koniecznego "powrót do rozliczania składki w sposób taki, jak przed reformą wprowadzoną przez PiS, jest właściwie niemożliwy z powodu zmian, które zaszły m.in. w systemie podatkowym".

Niepewny los składki

Przypomnijmy, że nad nowymi zasadami naliczania składki zdrowotnej trwały w rządzie zażarte dyskusje. Pod koniec lipca minister finansów Andrzej Domański przekazał, że chce, aby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 roku.

Minister Andrzej Domański wyznaczył koalicjantom finansowy limit 4 mld zł, w ramach którego wszelkie korekty w składce muszą się zmieścić. W tym przede wszystkim zapowiedziana przez KO likwidacja obowiązku płacenia składki od sprzedaży środków trwałych (np. auta firmowego). To też jednak było przedmiotem trwających negocjacji, zwłaszcza z Polską 2050.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(150)
Maniek
6 min. temu
Opodatkowywanie korporacji jest nieuczciwe , składki niech płaca sobie biedni.
QQQ
19 min. temu
TEN NIERZAD NICZEGO SENSOWNEGO ANI DOBREGO DLA POLAKOW NIE WYMYSLI
Pytanie
33 min. temu
Kiedy Donald rozliczy się z kasy która nie wpływała do budżetu przed 2015 rokiem, a wszystko wskazuje że znowu zaczyna znikać
Obserwator
39 min. temu
Po zmianach PISu w służbie zdrowia ucichło co oznacza że zmiany były celowe. Jasne jest że nikt nie chce płacić danin i każdy ogląda się na innych ale po co zmieniać coś co działa, jakoś nie widziałem exodusu firm z tego powodu - jak zwykle jedne padały a na ich miejsce powstawały inne.
JERZY
47 min. temu
Dobre rozwiązanie. To gospodarka decyduje o naszej zamożnosci, a nie decyzje polityczne. Łupienie i rozdawanie na konsumpcję powoduje inflację i zacofanie gospodarki, a inwestycje w rozwój gospodarczy zamożność i podwyższenie poziomu życia. Wymaga to czasu. Ci co chcą mieć wszystko już to w perspektywie stracą. Przemyslcie to wyborcy obecnej opozycji. Przyjrzałbym się też monopolistom skarbu państwa, ich marżom.
...
Następna strona