Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Kamil Rakosza-Napieraj
|
aktualizacja

Znamy wyniki wyborów do europarlamentu. Są niespodzianki

67
Podziel się:

Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondaży exit poll według IPSOS. Na drugim miejscu znalazł się PiS, a na trzecim Konfederacja.

Znamy wyniki wyborów do europarlamentu. Są niespodzianki
Premier Donald Tusk. Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Lokale wyborcze zamknięto o godz. 21.00. Zaraz po zamknięciu opublikowano pierwsze sondaże, tzw. exit poll. Polacy wybierali 53 europosłów spośród 1019 kandydatów z 13 okręgów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024

Znamy wyniki exit poll. Koalicja Obywatelska wygrywa wybory

Według tych wstępnych wyników eurowybory wygrywa Koalicja Obywatelska, która zdobyła 38,2 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia otrzyma 21 mandatów w europarlamencie. Na drugim miejscu jest PiS, które uzyskało 33,9 proc. głosów, co oznacza 19 mandatów.

Wiadomo już, że do Parlamentu Europejskiego dostali się m.in. Borys Budka z KO czy Daniel Obajtek z PiS.

Trzecie miejsce przypadło Konfederacji. Z poparciem rzędu 11,9 proc. daje to jej 6 miejsc w ławach europarlamentu. Trzecia Droga otrzymała 4 mandaty z poparciem rzędu 8,2 proc. Lewica musi zadowolić się trzema mandatami przy 6,6 proc. poparcia. Pod progiem znaleźli się Bezpartyjni samorządowcy (0,8 proc.) i partia Polexit (0,3 proc.).

Pamiętajmy jednak, że to wyniki sondażowe exit poll. Ostatecznie mogą one ulec zmianie przy publikacji oficjalnych danych po zliczeniu całości głosów.

Frekwencja w wyborach do Europarlamentu

Oficjalna frekwencja do godz. 17.00 wyniosła 28,20 proc. Była niższa o 4 pkt. proc. od tej z 2019 r. - Na tę frekwencję można spojrzeć w wersji optymistycznej i pesymistycznej - stwierdził szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. - W wersji optymistycznej na godz. 17 (...) mamy wyższą frekwencję, jaka była ostateczna w wyborach (...) w roku 2004, bo wyniosła wtedy niespełna 21 proc. W roku 2009 niespełna 25 proc. i w roku 2014 - 24 proc. - dodał.

Jak podało PKW frekwencja na godz. 12 wyniosła - 11,66 proc. To gorszy wynik niż w ostatnich eurowyborach. Dla porównania w 2019 r. było to - 14,39 proc. Wybory do PE odbywają się co pięć lat. Ich organizację reguluje prawo każdego z państw członkowskich. W większości krajów jest jeden okręg wyborczy. Polska wraz Belgią i Irlandią należy do wyjątków - państwa te dzielą się na wiele okręgów.

Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 28 mln 952 tys. 443 wyborców; wybory odbywają się w 31 830 obwodach głosowania, z czego 29 735 to obwody stałe, a 1 789 - odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów głosowania, na statkach - 7.

Listy wyborcze wystawiło 11 komitetów, z czego siedem zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listą nr 1 w wyborach do PE startowała Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
rewrtdsfgv
3 tyg. temu
PO to czyste zlo, zadna inna partia tak nie zaszkodzila temu narodowi co PO -.-
Logika
3 tyg. temu
Wg spotów reklamowych ci co nie poszli do wyborów (ok60%) wspierali wpływy rosyjskie. Do tego jeśli weźmiemy pod uwagę że Pis i K0 wzajemnie o te wpływy, a w wyborach i razem uzyskali ok 60% głosów tych co glosowali, to okazuje się że w polsce jest tylko 16%społeczeństwa bez wpływów rosyjskich?
Myśl
3 tyg. temu
Komentujecie, że nie zrealizowania 100 obietnic. 15 października były wybory. A potem podchodzący rząd wziął odprawy i nagrody. Następnie wybrano na 2 tygodnie figurantów, którzy nie podejmowali decyzji w imieniu Narodu a we własnym i partyjny interesie. Rozdali i rozdzielili a także '' zabrali'' z Kancelarii, co mogli i nie mogli. Potem wzięli wynagrodzenia i odprawy, o których Wam się nie śni i dopiero 13 grudnia oddali stołki. A Prezydent nie wspiera postulatów i decyzji Rządu tylko je blokuję. Miejcie oczy otwarte, bo pozwalaliście się wprawadzać w kanał i nadal nie wtciągnęliście wniosków. Polak i po szkodzie głupi.
John 18#
3 tyg. temu
Frekwencja 40% to porażka. Mniejszość głosowała. Reprezentacja mniejszości uprawnionych do głosowania. 60 % jest przeciwna członkostwu RP w UE. Wniosek oczywisty.
Maż żony
3 tyg. temu
3droga masakryczny wynik a to znaczy , że nie będzie sexu, tak powiedziala mi żona...buuuu...
...
Następna strona