Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Znoszą stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza zmiany dla pracowników

121
Podziel się:

Od 1 lipca w Polsce zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Choć z obostrzeń został obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i przychodniach, zmian jest dużo więcej. Będą dotyczyć m.in. urlopów, badań okresowych, a nawet mieć wpływ na wysokość odpraw - pisze "Fakt".

Znoszą stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza zmiany dla pracowników
W maju 2022 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. 1 lipca 2023 r. i ten przestanie obowiązywać (FORUM, Jacek Szydlowski)

Rozporządzenie znoszące stan zagrożenia epidemicznego zostało już podpisane przez premiera i opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wchodzi w życie od 1 lipca. Oznacza to koniec przepisów, które wprowadzono na czas epidemii.

Od 1 lipca zniknie obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i przychodniach. Od kilku tygodni nie trzeba ich już nosić w aptekach. Zmieniają się też przepisy dotyczące pracowników, w tym te wprowadzone tarczami antycovidowymi. Jak pisze "Fakt", nie tak łatwo będzie szefowi wysłać pracownika na przymusowy urlop.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Tak ogłaszano stan epidemii w marcu 2020 roku

"W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu. Co więcej, pracownik nie może odmówić" - przypomina dziennik.

Wyższe odprawy i powrót badań okresowych

Wracają też badania okresowe. Ten, komu ich ważność upłynęła po 7 marca 2020 r., powinien przygotować się na to, że dostanie skierowania na badania medycyny pracy. Dotychczasowe orzeczenia będą ważne nie dłużej niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego będzie miał też wpływ na wysokość odpraw. "Tarcza antycovidowa ograniczyła wysokość odpraw dla pracowników, którzy odchodzą z pracy" - czytamy. Limit ten wynosił dziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Innymi słowy, obecnie odprawa nie może przekraczać 34 tys. 900 zł brutto. Na tym rozwiązaniu tracili starsi pracownicy, którzy przechodzili na emeryturę, zgodnie bowiem z przepisami odprawy emerytalne także w czasie stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego nie mogą przekroczyć tego limitu - napisano.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(121)
Manta
10 miesięcy temu
Stan zagrożenia minął z dniem wybuchu wojny na wschodzie.
amen
10 miesięcy temu
Antoni jeszcze nie ogłosił, że czuje trotyl?
Pro_fan
10 miesięcy temu
Największym zagrożeniem dla Polaków są nie wirusy a ministerstwo zdrowia.
Radek
10 miesięcy temu
Że co? Epidemia skończyła się 24 lutego tamtego roku, tak w jeden dzień. Komedię robicie z jakimś odwoływaniem epidemii.
Rozliczą was ...
10 miesięcy temu
W aptekach i przychodniach maseczki były? W których ,ha ha, ha, oni myślą że jeszcze ktoś to przestrzega jak sami od początku nie przestrzegali w największej fali
...
Następna strona