Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

ZUS przypomina o ważnej dacie. Ostatni dzwonek, by skorygować składkę zdrowotną

3
Podziel się:

W poniedziałek 1 lipca mija termin składania korekt składki zdrowotnej za ubiegły rok – przypomina ZUS. Dokumenty korygujące mogą złożyć ci płatnicy, którym z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. wyszła nadpłata, a nie złożyli wniosku o jej zwrot.

ZUS przypomina o ważnej dacie. Ostatni dzwonek, by skorygować składkę zdrowotną
ZUS (Adobe Stock, Adobe)

W poniedziałek 1 lipca mija termin składania korekt składki zdrowotnej za ubiegły rok

- Płatnicy składek mają obowiązek składania co miesiąc dokumentów rozliczeniowych z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Do 20 maja część płatników składek była też zobowiązana przekazać do ZUS-u roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. Chodzi o przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym – wyjaśnił cytowany w komunikacie Grzegorz Dyjak z centrali ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Folwarczny styl". Prof. Koźmiński szczerze o obecnych liderach - Andrzej Koźmiński w Biznes Klasie

Jeśli z rozliczenia wyszła nadpłata i płatnik nie miał zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to do 3 czerwca mógł złożyć wniosek o zwrot nadpłaconej składki.

ZUS w takiej sytuacji przekaże nadpłatę na wskazany we wniosku rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli przedsiębiorca nie złożył wniosku o zwrot, to ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

Przedsiębiorca ma prawo skorygować dokumenty rozliczeniowe ze składką zdrowotną tylko do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaconej składki, która wynika z rocznego rozliczenia. Jeśli płatnik nie składał takiego wniosku, to korekty składki zdrowotnej za 2023 r. może przekazać do 1 lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
pioter
3 tyg. temu
Trzeba skladać wniosek, żeby oddali mi moje pieniądze? Bandycki kraj, bandycki urząd!!!
Anna
3 tyg. temu
Najpierw zabierają więcej niż ustawa przewiduje, a potem łaskawie zwrócą, ale tylko jeśli wniosek złożysz. W przeciwnym razie kradzież staje się legalna. Polska - kraj mafijny.
wakacje_z_LWP
3 tyg. temu
W PRL pod rygorem więzienia wcielano do wojska, a kapitał początkowy za ten okres, okres przymuszonej służby wojskowej (od 2 do 3lat) wynosi zero, lata te wlicza się tylko do stażu pracy Ci co służyli nawet i do 3 lat, mają ten okres wliczony do stażu pracy. Natomiast kapitał początkowy za ten okres wynosi zero zł. Jeśliby trafili do więzienia i by tam pracowali mieliby ten kres wliczony do kapitału początkowego...tak tak kiedyś więźniowie pracowali