Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ECB wskaże kierunek na EURUSD

0
Podziel się:

Dwa najbliższe dni będą kluczowe dla euro w perspektywie rozpoczynającego się miesiąca.

ECB wskaże kierunek na EURUSD

Dziś poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego, o której niżej, a w piątek dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, które pokażą jak wygląda sytuacja w gospodarce amerykańskiej po srogiej zimie. Wczorajszy raport ADP, który zazwyczaj bywa zapowiedzią piątkowego odczytu pokazał zmianę zatrudnienia na poziomie 191 tys. oraz rewizję w górę poprzedniego odczytu, który bardzo odbiegał od ostatnich oficjalnych danych o zmianie zatrudnienia. Pozytywnym sygnałem, który pokazały dane z USA była szeroka poprawa zarówno w małych jak i dłuższych przedsiębiorstwach, które decydowały się na zatrudnianie nowych pracowników. Co potwierdzają także rosnące zamówienia w przemyśle w USA. Z wczorajszych danych warto zwrócić również uwagę na dane z Australii, gdzie nadwyżka handlowa okazała się wyższa do prognoz, rozczarowały jednak dane o sprzedaży detalicznej, co w konsekwencji doprowadziło do niewielkiego cofnięcia AUD, który od ponad tygodnia konsoliduje się w okolicach 0.92-0.93.
Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia na rynkach będzie decyzja ECB w sprawie stóp procentowych. O ile jeszcze kilka dni temu po słabym odczycie inflacji za marzec można było oczekiwać działania ze strony ECB, to studzące nastroje wypowiedzi, chociażby wice przewodniczącego ECB Vítora Constâncio, mówiące o tym, że niska inflacja w marcu była spodziewana przez Bank, który oczekuje jednak przyspieszania wzrostu cen w kwietniu i nie widzi ciągle zagrożenia deflacją, każą zastanowić się nad możliwymi scenariuszami. W chwili obecnej najbardziej prawdopodobne wydaje się, że Europejski Bank Centralny po raz kolejny zdecyduje się nie zrobić nic, a Mario Draghi podczas konferencji prasowej będzie starał się o gołębi wydźwięk komunikatu po posiedzeniu. Druga możliwość to obniżka stóp procentowych, lecz raczej nie wprowadzenie ujemnej stopy depozytowej. Trzecia z kolei to zakończenie sterylizacji zakupu obligacji w ramach programu SMP (Securities Market Programme),gdyż obecnie w zamian za skupione z rynku
obligacje krajów PIIGS, EBC oferował depozyty w wysokości równej skupionym papierom, dzięki czemu na rynek nie trafiały dodatkowe środki, jak odbywa się to w tradycyjnym skupie aktywów (QE). Co oznaczałoby w konsekwencji dostarczanie większej ilości środków do europejskiego systemu finansowego.
Poza decyzją ECB w kalendarium znajduje się kilka istotnych punktów. Z pewnością warto zwrócić uwagę na odczyty PMI dla sektora usług z gospodarek Strefy Euro, które razem z danymi o sprzedaży detalicznej mogą określić nastroje przed decyzją ECB. Indeks PMI może mieć duże znaczenie także dla notowań funta, który w ostatnich dniach konsoliduje się, lecz w przypadku dobrych danych ma szanse na dalsze wzrosty w stronę 1.6730. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy dziś dane o bilansie handlowym oraz indeks ISM dla sektora usług, które w powinny zdecydować o nastrojach na giełdach w USA, które znajdują się okolicach historycznych szczytów.
Technika nie będzie dziś odgrywała dużej roli na rynku EURUSD, warto więc jedynie odnotować, że kluczowe wsparcie w chwili obecnej to okolice 1.3700, z kolei wyjście powyżej 1.3820-30, otworzy drogę do 1.3970, czyli ostatnich szczytów.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)