Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Budżet UE. Kierownictwo Parlamentu Europejskiego chce jak najszybszego przyjęcia pakietu

72
Podziel się:

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zwrócili się do państw unijnych o jak najszybsze przyjęcie pakietu budżetowego. Liderzy grup politycznych i przewodniczący PE oświadczyli, że porozumienia w sprawie budżetu i mechanizmu praworządności nie mogą być renegocjowane.

Budżet UE. Kierownictwo Parlamentu Europejskiego chce jak najszybszego przyjęcia pakietu
Parlament Europejski chce jak najszybszego przyjęcia bdużetu unijnego. Razem z tzw. mechanizmem pieniądze za praworządność. (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)

- Nie będzie żadnych dalszych ustępstw z naszej strony - podkreślili liderzy grup oraz szef PE David Sassoli. Przeczytać to można w opublikowanym oświadczeniu na stronie internetowej PE, które pojawia się dzień przed szczytem unijnym.

To właśnie na nim szefowie państw i rządów będą rozmawiać o kwestiach wieloletnich ram finansowych, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości. Ten ostatni przewiduje, że pieniądze z UE trafią do tych państw, które dochowują wierności zasadom praworządności.

Według informacji przekazanych PAP przez służby prasowe Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do których należą eurodeputowani PiS, frakcja ta była przeciwna takiemu podejściu.

Zobacz także: Zobacz: Morawiecki grozi zawetowaniem budżetu UE. "Rozgrywka, która psuje opinię na temat Polski"

Kierownictwo PE wyraziło także głębokie ubolewanie z powodu opóźnień. Podkreślono także, że osiągnięte porozumienia zarówno w sprawie wieloletniego budżetu, jak i praworządności są zamkniętą umową i w żaden sposób nie można jej ponownie otworzyć.

Autorzy oświadczenia nie omieszkali podkreślić, że europosłowie przyjęli już opinię o decyzji w sprawie zasobów własnych 15 września, by umożliwić Radzie, a następnie państwom członkowskim jej ratyfikację do końca 2020 roku.

Decyzja ta ma pozwolić na uruchomienie funduszu odbudowy po koronawirusie, którego wartość ma wynosić 750 mld euro. Państwa członkowskie muszą ją jednak przyjąć jednomyślnie.

Liderzy państw unijnych mają w czwartek na szczycie zająć się sytuacją dotyczącą wieloletnich ram finansowych i funduszu odbudowy, po tym jak Polska i Węgry zablokowały dalsze prace nad nimi ze względu na kwestionowany przez nie mechanizm praworządności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(72)
wp pl,
3 lata temu
jezeli zrobimy referendum w sprawie wyjscia z unii europejskiej PIS NAPRAWDE DOWIE SIE CO O NIM MYSLA. TO BEDZIE NA PRAWDE KLESKA DLA NIEGO.zbyt duzo polska ekonomicznie cofnie sie o 20 lat do.tylu.
Sławek
3 lata temu
Skąd się biorą debile? Wyłażą z pisu co chwilę
Polak
3 lata temu
Weto weto i jeszcze raz weto. Zamknąć granice i wyłapać myślących inaczej.
Xman
3 lata temu
Mam nadzieję, że i u nas zorganizują referendum odnośnie wyjścia Polski z UE
starszy
3 lata temu
Nasi łącznie z tym najważniejszym rżną głupa niech przeczytają do czego sie zobowiązaliśmy wchodząc do Unii wystarczy tego przestrzegać a nie da się brać pieniędzy i tworzyć republike bananowa z władza obłakanego starego człowieka
...
Następna strona