Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Klamka zapadła. Wiadomo, co ze stopami procentowymi

177
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła w maju stopy procentowe na dotychczasowym poziomie wynoszącym 5,75 proc. Decyzja jest zgodna z prognozami. "Zapewne ważniejsza od komunikatu będzie jutrzejsza konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego" - piszą w analizie eksperci banku Santander.

Klamka zapadła. Wiadomo, co ze stopami procentowymi
RPP podjęła decyzję (PAP, Albert Zawada)

Narodowy Bank Polski poinformował w czwartek o decyzji, którą podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Zgodnie z prognozami RPP po raz kolejny utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Flagowy projekt prorodzinny przepadnie? Ministra mówi jasno

Stopy procentowe maj 2024 r.

Na stronie NBP ukazał się "komunikat prasowy z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w dniach 8-9 maja 2024 r.". Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na następujących poziomach:

  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej

- czytamy na stronach NBP.

"RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian. Główna stopa NBP wynosi 5,75 proc. Taka decyzja Rady była powszechnie oczekiwana. Stopy w Polsce są niższe niż na Węgrzech (8,25 proc.) czy Rumunii (7 proc.), natomiast wyższe niż w Czechach (5,25 proc.)" - napisali w komentarzu do danych eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"NBP, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawił stopy procentowe bez zmian. Stopa referencyjna, już 8. miesiąc z rzędu wynosi 5,75 proc.. Uzasadnienie decyzji znajdzie się w komunikacie publikowanym o 16.00 oraz jutrzejszej konferencji Prezesa NBP" - piszą z kolei ekonomiści PKO BP.

Stopa referencyjna wynosi zatem 5,75 proc.

RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian. Główna stopa NBP wynosi 5,75%. Taka decyzja Rady była powszechnie oczekiwana. Stopy w Polsce są niższe niż na Węgrzech (8,25%) czy Rumunii (7%), natomiast wyższe niż w Czechach (5,25%).

Eksperci spodziewali się utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie. Jeszcze przed publikacją komunikatu RPP analitycy RPP prognozowali, że Adam Glapiński będzie nadal prezentował ostrożne i jastrzębie nastawienie.

"Inflacja CPI wzrosła w kwietniu, a inflacja bazowa będzie się w najbliższych miesiącach stabilizowała na podwyższonym poziomie. Zasadnicza część procesu dezinflacji cen bazowych jest już za nami, a jej rozpędzenie pozostaje wysokie" - napisali w analizie.

"Z kolei główny wskaźnik inflacji (CPI) będzie w kolejnych miesiącach kontynuował wzrosty, a ścieżka inflacji na drugą połowę 2024 r. jest obarczona wyjątkowo wysoką niepewnością z uwagi na częściowe odmrożenie cen energii" - dodali.

Spodziewamy się, że wspomniana niepewność będzie podkreślana przez prezesa NBP i w połączeniu z wysoką inflacją bazową wskazywana jako jeden z głównych powodów utrzymywania stóp procentowych na obecnym poziomie. Spodziewamy się, że główna stopa NBP może pozostać na 5,75 proc. do końca 2024. - czytamy w komunikacie.

I chociaż RPP po opublikowaniu decyzji upubliczni też komunikat, to więcej o motywacjach rady dowiemy się w piątek. "Zapewne ważniejsza od komunikatu będzie jutrzejsza konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego" - piszą w analizie eksperci banku Santander.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(177)
wujek dobra r...
miesiąc temu
Obraną cebulę pokrój na drobniutką kostkę. Mleko zagotuj w rondelku. Obrane i umyte ziemniaki zetrzyj w malakserze na tarczy o dużych oczkach na cienkie wiórki (możesz też użyć tarki lub mandoliny, ważne, by ziemniaki NIE były starte na gładką masę). Starte ziemniaki przełóż do cedzaka lub miski. Zalej wrzącym mlekiem. Odstaw na kilka minut, następnie dokładnie odsącz lub odciśnij. Ziemniaki przełóż do miski, dodaj mąkę, jajko, dopraw solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj. Na dużej patelni silnie rozgrzej 1/3 oleju. Łyżką nakładaj porcje masy i formuj cienkie placki. Smaż po 2-3 minuty z każdej strony, aż ładnie się zarumienią. W trakcie smażenia następnych porcji uzupełniaj olej na patelni. Przekładaj na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Podawaj gorące ze śmietaną, wędzonym łososiem, sosem gulaszowym lub sosem pieczarkowym. Lub z tym, z czym lubisz najbardziej :)
Wawa
miesiąc temu
Piekarnik rozgrzej do 180 stopni. Orzechy włoskie posiekaj lub połam na mniejsze kawałki. Do miski przesyp mąkę. Dodaj proszek do pieczenia, cukier, cukier z prawdziwą wanilią, mak, orzechy włoskie, skórkę pomarańczową i rodzynki. Wymieszaj. Napój sojowy wymieszaj z olejem. Dodaj do suchych składników i wymieszaj, aż powstanie jednolita i gładka masa. Prostokątną formę do pieczenia o wymiarach ok. 33 cm x 23 cm posmaruj olejem kokosowym. Do formy przelej ciasto i wyrównaj szpatułą lub łyżką. Wstaw do piekarnika i piecz ok. 45-50 minut (do suchego patyczka). Wyjmij z piekarnika i odstaw do ostudzenia. Przygotuj lukier. Cukier puder wymieszaj z wodą. Delikatnie wyjmij ciasto z formy. Polej lukrem i posyp płatkami migdałowymi. Odstaw, aby lukier zastygł. Pokrój na porcje. Podawaj na deser w wigilię, święta Bożego Narodzenia, inne okazje czy bez okazji :)
JAKIEŚ KWIATK...
miesiąc temu
Cebulę kroimy zaś na drobną kosteczkę. Ząbki czosnku kroimy na cienkie plasterki, bo przecież lubimy widzieć potem w zupie, co jemy :) Korzeń pietruszki kroimy na cienkie półplastry. W taki sam sposób postępujemy z marchewką. A kawałek selera kroimy na cienkie słupki, by ładnie się prezentował w zupie. Ziemniaki, najlepiej typu sałatkowego, czyli o dużej zawartości skrobi, kroimy na zgrabną kostkę. W dużym garnku rozgrzewamy olej. Wsypujemy cebulę, lekko solimy i cały czas mieszając, smażymy przez około minutę, aż zacznie się szklić. Dodajemy pora, mieszamy i smażymy kilka chwil. Wsypujemy marchewkę, pietruszkę i kawałki selera. Smażymy na dużym ogniu, cały czas mieszając, przez 2 minuty. Wlewamy bulion, mieszamy, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez około 5 minut na średnim ogniu. Dodajemy ziemniaki, gotujemy 7-10 minut, aż będą miękkie. Teraz czas na przygotowanie brokuła. Dzielimy go na małe kawałki, takie na "jeden kęs". Gotujemy na parze przez 4 minuty, powinien być jeszcze zupełnie twardy. Od razu przekładamy do miski z zimną wodą, dzięki czemu zachowa swój piękny, zielony kolor. Trzymamy w wodzie przez kilka chwil, następnie odsączamy. Dodajemy do zupy, mieszamy i gotujemy dosłownie jedną minutkę. Wlewamy słodką śmietankę, dodajemy drobno pokrojoną natkę pietruszki, doprawiamy świeżo zmielonym czarnym pieprzem i solą.
FRANK
2 miesiące temu
Eksperci z Banku Santander nie potrafią poradzić sobie z FRANKOWICZAMI. Za nic mają dyrektywy UE. Mało tego Dyrektywy SN z dnia 25 kwietnia 2024 również są im obce. proszę zrobić porządek na własnym podwórku i oddać ludziom to co wg tych dyrektyw niesłusznie pobraliście szanowni EKSPERCI SANTANDERA.
Kapitalizm pl...
2 miesiące temu
Czyli caly przekret pis wychodzi dalej .dojenie.dojenie .a beneficjenci plusow zyja za darmo na bogato
...
Następna strona