Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobry tydzień złotego

0
Podziel się:

Ostatni tydzień zaowocował wzrostem notowań naszej waluty. Po decyzji Rady kurs dolara do złotego spadł do nie notowanego od ponad trzech miesięcy poziomu, tj. do 4 złotych

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Ostatni tydzień zaowocował wzrostem notowań naszej waluty. Po decyzji Rady kurs dolara do złotego spadł do nie notowanego od ponad trzech miesięcy poziomu, tj. do 4 złotych. W związku z aprecjacją euro na rynku międzynarodowym fakt wzmocnienia się złotego nie był aż tak widoczny w przypadku ceny euro, która spadła do 3,5935.
Rada Polityki Pieniężnej na swoim, dwudniowym posiedzeniu w dniach 24 – 25 kwietnia postanowiła obniżyć poziom stóp procentowych w Polsce o 50 – 100 pkt. bazowych i utrzymać neutralne nastawienie w prowadzonej polityce pieniężnej. Decydując się na podjęcie takich właśnie kroków kierowała się spadkiem inflacji i oczekiwań inflacyjnych. Główna stopa – interwencyjna została zmniejszona do 9,5 proc. tj. o 0,5 proc. O 1 proc. zostały zmniejszone stopy: redyskontowa (do 11 proc.) oraz lombardowa (do 12,5 proc.).
50 pkt. obniżka stopy interwencyjnej, pozwala domniemywać, że w tym roku Rada może jeszcze raz poluzować politykę pieniężną. Nie ulega wątpliwości, że nasza waluta pozostanie mocna.

Krótkoterminowa prognoza
Nasza waluta może jeszcze nieco zyskać. Niewykluczone, że w przypadku dalszego wzrostu kursu EUR/USD cena dolara może spaść poniżej 4 złotych. Notowania euro do złotego powinny pozostawać w zakresie 3,57 – 3,63.

Strategia
Eksporter: Sprzedawaj dolary powyżej 4,02/4,03
Importer: Czekaj na niższą cenę dolara

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Ostatnie dni na międzynarodowym rynku jena przyniosły wzrost notowań japońskiej waluty do dolara. Kurs USD/JPY zniżkował o ponad 200 pkt. z poziomu 130,40 do 128,25
Jen zwyżkował pomimo kolejnych wypowiedzi japońskich polityków według których kurs USD/JPY powinien oscylować w przedziale 130 – 135. Przedstawiciele resortu finansów nie zdołali zatrzymać ciągłymi, werbalnymi interwencjami spadku „zielonego” poniżej dolnej granicy założonego przez siebie przedziału. Sztuka ta nie udała się, ani Zambei Mizoguchiemu, który mówił o tym, że jen nie powinien aprecjonować, ponieważ fundamenty gospodarki amerykańskiej są mocniejsze niż japońskiej, ani Toshiro Muto, który nie wykluczał możliwości fizycznej interwencji na rynku walutowym.

Amerykańska waluta traciła do większości walut, co spowodowało również jej spadek do jena. Jako główny powód odwrotu inwestorów od amerykańskiej waluty podawano spadek popytu na amerykańskie akcje. Nadzieje na ożywienie w gospodarce światowej przyczyniły się bowiem do wzrostu zainteresowania ze strony inwestorów innymi rynkami niż amerykański.

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem notowania jena w najbliższym okresie nie powinny już wzrastać. Uważamy, że z pary dolar/jen słabsza mimo wszystko powinna się okazać japońska waluta. Zalecamy zakupy amerykańskiej waluty na dołkach.

Strategia
Kupuj po 128,10/30
Stop loss 127,80
Take profit 128,80

EUR/USD
Ostatni tydzień przyniósł silny wzrost notowań wspólnej waluty. Cena euro w ciągu tygodnia wzrosła z 0,8860 do 0,8985.

Dolar tracił do większości walut, a zdaniem analityków amerykańskiej walucie zaszkodziło przede wszystkim przekonanie graczy o przewartościowaniu rynku akcyjnego w USA, co popycha ich do poszukiwania możliwości inwestowania swoich środków finansowych na innych rynkach. Powszechnie uważa się, że ożywienie gospodarcze w USA może wcale nie wpłynąć na wzrost notowań dolara. Niepokój budzi także tempo w jakim będzie się odradzała gospodarka Stanów Zjednoczonych oraz jej sięgający już prawie 5 proc. PKB deficyt na rachunku obrotów bieżących.

Opublikowane w czwartek dane o zaskakującym spadku do 90,5 pkt. indeksu Ifo – nastrojów panujących wśród niemieckich przedsiębiorców w kwietniu zostały zignorowane przez rynek, a euro kontynuowało swój marsz do góry.

W pierwszych dniach tygodnia wzrost wartości wspólnej waluty został tylko na krótko wyhamowany niepokojącymi informacjami napływającymi z Francji i Niemiec. Rynek został negatywnie zaskoczony faktem niespodziewanego wejścia do drugiej rundy wyborów prezydenckich we Francji (obok obecnego prezydenta Chiraca) skrajnego prawicowca Jean-Marii le Pena, który nie ukrywa swojej niechęci dla struktur Unii Europejskiej, co wywołało falę zamieszek w tym kraju. Zaskakujący wynik wyborów zbiegł się w czasie napięciem na rynku pracy naszych zachodnich sąsiadów. Okazało się, że związkowcy z IG Metall nie mogą dojść do porozumienia z pracodawcami w sprawie podwyżki płac. Wszystko wskazuje na to, że od 6 maja podejmą strajk. Liczba związkowców branży metalurgicznej wynosi aż 2,8 mln, więc ewentualny ich strajk może zaszkodzić nie tylko największym producentom, ale również zatrzymać rozpoczęty proces ożywienia największej gospodarki Eurolandu.

Krótkoterminowa prognoza
Euro ruszyło do góry i nie zanosi się na to, aby rozpoczęty trend wzrostowy uległ odwróceniu. Przed dalszymi wzrostami możliwa jest jednak korekta spadkowa kursu EUR/USD do 0,8950. Taka cena euro powinna zostać wykorzystana do jego zakupów

Strategia:
Kupuj po 0,8950
Stop loss 0,8920
Take profit 0,9010

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)