Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Losy dolara w rękach NFP

0
Podziel się:

Wczorajsza sesja przebiegała dość spokojnie. W centrum uwagi była waluta japońska, która w dalszym ciągu zyskiwała na wartości na skutek zwiększonej awersji do ryzyka i obaw o kolejną słabszą serię danych makroekonomicznych z USA.

Dolar pozostawał słabszy w szczególności wobec jena i euro. Zakres wczorajszych wahań był już jednak troszkę ograniczony z tego względu iż handel odbywał się w przeddzień publikacji kluczowego raportu z rynku pracy w USA. Wydarzeniem dnia bez wątpienia jest publikacja danych NFP, które zadecydują o losach dolara w najbliższym czasie.

Protokół z grudniowego posiedzenia FOMC wskazywał na spowolnienie gospodarcze w USA i zwiększył oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych. Słabsze dane z rynku pracy będą kolejnym czynnikiem przemawiającym za kontynuacją luźniejszej polityki monetarnej i wskazującym na pogarszającą się kondycję gospodarki amerykańskiej. Dodatkowo rekordowe ceny ropy, słabość rynku nieruchomości i spowolnienie konsumpcji prywatnej powodują, iż pesymizm dominuje wśród inwestorów. Spodziewamy się, że presja na dolara może się utrzymać pod warunkiem, że obawy inwestorów znajdą odzwierciedlenie w dzisiejszych danych.

EURPLN

EURPLN w dalszym ciągu pozostaje w neutralnym rejonie wahań, od góry wyznaczony przez silny opór w postaci 50% zniesienia fib fali spadkowej z poziomu 3,6950 na 3,5606, a od dołu przez linię poprowadzoną po ostatnich minimach lokalnych przebiegająca na poziomie 3,5850. Zakres ruchów w ciągu dwóch ostatnich dni pozostaje węższy, na wykresie w skali godzinowym tworzy się formacją trójkąta. Zgodnie z tym co pisaliśmy wcześniej, dopóki pozostajemy poniżej poziomu 3,6270 to w dalszym ciągu możliwy jest scenariusz zakładający test ostatnich minimów. Spodziewamy się silniejszego ruchu na EURPLN dopiero po wybiciu z formacji trójkąta, do czego bodźcem może być dziś publikacja raportu z rynku pracy w USA. Eurozłoty będzie pod wpływem wydarzeń na rynkach zagranicznych.

EURUSD

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami test 1,4750 przyczynił się do kontynuacji wzrostów , jednak jedynie 30 punktów powyżej lokalnego maksimum. Najbliższym oporem pozostaje projekcja 127,2% ostatniego ruchu korekcyjnego z poziomu 1,4747na 1,4562. Inwestorzy obawiają się słabszych danych sektora pracy w USA i wyceniają kolejne podwyżki. Jeśli w rzeczywistości dane potwierdzą obawy inwestorów, to dolar może znaleźć się pod presją. Należy jednak pamiętać, że dolar jest już na bardzo wyprzedanych poziomach, w związku z czym kolejne maksimum cenowe na eurodolarze może zostać wykorzystane do realizacji zysków z długich pozycji. Najbliższe wsparcie wynikające ze 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym znajduje się na poziomie 1,4670.

GBPUSD

Kurs GBPUSD powolnie kontynuuje ruch spadkowy w okolice linii poprowadzonej po ostatnich minimach i jest niechętny większym ruchom korekcyjnym. Być może nieco nerwowa atmosfera przed publikacją NFP i oczekiwania na słabsze dane spowodują ruch korekcyjny w okolice bardziej atrakcyjnych poziomów do sprzedaży funta. Jednym z takich poziomów są okolice 1,9820. Sytuacja techniczna sprzyja bowiem dalszym spadkom w okolice strefy wsparcia w rejonie 1,9580-1,9600. Dziś poznamy dane na temat indeksu ISM z sektora usług i najprawdopodobniej dane te będą słabsze. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,9740.

USDJPY

W czasie sesji azjatyckiej indeks Nikkei mocno zniżkował (ponad 4%). Mocny jen, wysokie ceny ropy i niepewne pesrpektywy amerykańskiej gospodarki mogą wpłynąć negatywnie na zyski japońskich spółek. Była to pierwsza sesja w 2008r. Kurs USDJPY zbliżył się w okolice minimów z końca listopada na skutek dalszej aprecjacji jena. W okolicach 109 jednak powoli zaczęła kształtować się baza, co najlepiej obrazuje sytuacja na wykresie w skali 15min. Sądzimy, że do czasu publikacji raportu z rynku pracy może być dość stabilnie w zakresie 108,80 -109,80.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.