Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Mocy przybywaj

0
Podziel się:

I to by było na tyle jeśli chodzi o tych wieszczących co chwila możliwą korektę spadkową na rynku złotego. W poniedziałek nasza waluta przy mocno obniżonej płynności (końcówka roku, przedłużone urlopy inwestorów, a dodatkowo nie pracował Londyn) po raz kolejny dała wyraz swojej mocy.

Rynek Krajowy

I to by było na tyle jeśli chodzi o tych wieszczących co chwila możliwą korektę spadkową na rynku złotego. W poniedziałek nasza waluta przy mocno obniżonej płynności (końcówka roku, przedłużone urlopy inwestorów, a dodatkowo nie pracował Londyn) po raz kolejny dała wyraz swojej mocy. Kurs USD/PLN spadł przez krótką chwilę nawet do 2,9765 i był najniższy od początku 1997 r. Kurs EUR/PLN zniżkował do 4,0460. To jego minimum od początku 2003 r. Odchylenie złotego od dawnego parytetu znalazło się w okolicy poziomu 16,65 proc. po jego mocnej stronie.

Wysoki poziom stóp procentowych w naszym kraju, połączony z: członkostwem Polski w UE, nadal dość dobrymi wynikami gospodarki oraz z w miarę stabilną sytuacją polityczną przyciągają jak magnes kapitał do naszego kraju, w tym także ten spekulacyjny. Złoty w ciągu dnia rósł w siłę tym bardziej, że na arenie międzynarodowej dolar dalej i bardzo wyraźnie tracił na wartości.

Prognoza

Przy niskich obrotach oraz rosnącym bezustannie kursie EUR/USD notowania naszej waluty mogą się poruszać tylko w jednym kierunku tzn. w górę. I tego należy oczekiwać.

Rynek Międzynarodowy

Komentarz

Podczas poniedziałkowej sesji notowania europejskiej waluty do dolara sięgnęły nowego maksimum. Kurs EUR/USD zwyżkował z 1,3517 do 1,3600. Wartość zielonego spadła podczas azjatyckiej oraz amerykańskiej części handlu. Dolar chwilę oddechu złapał tylko w trakcie europejskich notowań.
W ciągu dnia płynność na rynku była o wiele mniejsza niż zazwyczaj (w poniedziałek i wtorek nie pracuje Londyn). Nie publikowano także ważniejszych danych makroekonomicznych. Jako, że nowych czynników przemawiających za osłabieniem zielonego brakowało, to inwestorzy sukcesywnie wyprzedawali zielone podpierając się tymi starymi („potrójny deficyt” USA oraz zbyt małe przepływ kapitałowe netto do tego kraju).

Prognoza

Większość analityków prognozuje dalsze spadki amerykańskiej waluty w kierunku 1,37 – 1,38. Najbliższy techniczny opór zlokalizowany jest na poziomie 1,3650. Należy oczekiwać jego testowania.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)