Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Denderski
|

Spodziewane osłabiebie złotego

0
Podziel się:

Wczorajsze dane o PKB w Polsce pomogły złotemu nieco skorygować ostatnie wzrosty kursów USDPLN i EURPLN. Odczyt na poziomie 7,4% jest jednym z rekordowych po 1989 roku.

Wczorajsze dane o PKB w Polsce pomogły złotemu nieco skorygować ostatnie wzrosty kursów USDPLN i EURPLN. Odczyt na poziomie 7,4% jest jednym z rekordowych po 1989 roku.

Polscy politycy starają się jednak, żeby trend się odwrócił. Ogólnie rzecz biorąc, wpływ decyzji polityków na gospodarkę ujawnia się po około 4-6 kwartałach, tak więc na dzisiejszą dobrą koniunkturę zapracowaliśmy sobie w 2005 roku. Sprzeciw Samoobrony przed obniżaniem składki rentowej należy oceniać jednoznacznie negatywnie. Wysoki klin podatkowy to główny ciężar, obok niejasnych regulacji podatkowych i barier rozwoju przedsiębiorczości, hamujący jeszcze szybszy rozwój polskiej gospodarki.

Z punktu widzenia teorii ekonomii dla rynku pracy obojętne jest, czy składkę odprowadza pracodawca, czy pracownik. Dla przedsiębiorców liczy się całkowity koszt zatrudnienia pracownika, a dla tego ostatniego - otrzymywane wynagrodzenie. Ci ostatni mogą być skłonni do zmniejszenia podaży pracy przez występowanie klina. Veto przeciwko zmniejszeniu składki płaconej przez pracodawców ma w tym kontekście charakter kiepskiego chwytu marketingowego. Piszę o tym, ponieważ czynniki wewnętrzne mogą zacząć generować negatywny wpływ na notowania polskiej waluty, o ile takich „kwiatków" uzbiera się więcej. Z technicznego punktu widzenia koniec korekty wzrostowej na USDPLN i EURPLN tuż-tuż.

Wczorajszy raport o amerykańskim PKB nie pogorszył mocnego prodolarowego sentymentu (przypominamy, 0,6% wzrostu). W kalendarzu ekonomicznym dane o produkcji w Eurolandzie (pierwsza rewizja, prognozujemy wzrost rzędu 3,1-3,3%). Raport z amerykańskiego rynku pracy (Nonfarm Payrolls) może umocnić USD, o ile odczyt nie będzie gorszy od 135 tysięcy nowych miejsc pracy. Biorąc pod uwagę kierunek zmian na rynku, scenariusz na dziś byłby następujący - osłabienie złotego na rynku lokalnym, które może zostać spotęgowane przez potencjalną aprecjację USD po danych o 14:30. Występuje duże ryzyko spadków kursu USDPLN i EURPLN w przyszłym tygodniu, zwłaszcza w jego drugiej części.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)