Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty nie wytrzymał presji silnego dolara

0
Podziel się:

Dolar na rynku międzynarodowym nadal pozostaje bardzo silny i notuje kolejne rekordy. Wczoraj krajowa waluta zachowywała się bardzo dobrze, jednakże późnym popołudniem nie udało się już utrzymać bariery 3.35 i na skutek realizacji zleceń obronnych dla długich pozycji w złotym doszło do gwałtownego wzrostu wartości dolara.

USD/PLN
Dolar na rynku międzynarodowym nadal pozostaje bardzo silny i notuje kolejne rekordy. Wczoraj krajowa waluta zachowywała się bardzo dobrze, jednakże późnym popołudniem nie udało się już utrzymać bariery 3.35 i na skutek realizacji zleceń obronnych dla długich pozycji w złotym doszło do gwałtownego wzrostu wartości dolara. W zestawieniu z dzisiejszym jego dalszym umocnieniem, ceny doszły już do okolic 3.39. Poziomem oporu jest w tej chwili 3.3950, gdzie znajduje się 161,8% wysokości korekty sprzed dwóch tygodni. Nieco wyżej podaż winna być również widoczna przy cenie 3.4120, gdzie zlokalizowane jest aktualnie górne ograniczenie wzrostowego kanału, w którym ceny oscylują od dwóch miesięcy. Można się obecnie spodziewać, że rynek zmierza w jego kierunku. Wsparcie w krótkim terminie znajduje się przy cenie 3.35 oraz nieco niżej również przy przyspieszonej linii trendu wzrostowego, zlokalizowanej na 3.32.

EUR/PLN
Bardzo ciekawie przedstawia się sytuacja ma parze eurozłotego. Złoty nadal wydaje się tu być silny. Dzisiejsze osłabienie złotego do dolara co prawda również znalazło swoje odzwierciedlenie w relacji euro do krajowej waluty, jednakże najbliższy opór został już wyraźnie wykorzystany do sprzedaży euro. Było nim dolne ograniczenie formacji trójkąta, z której na początku tygodnia ceny wybiły się dołem. Odwrót z tego poziomu sugeruje zatem, że dzisiejsze osłabienie złotego traktować należałoby tu jedynie w kategorii ruchu powrotnego po wybiciu, a tym samym spodziewać należałoby się teraz ponownego umocnienia krajowej waluty do okolic wczorajszego dołka przy 4.11. Nieco niżej (4.10) wsparciem jest również majowe minimum. Zejście pod te poziomy w zasadzie przesądzałoby o krótkoterminowej kondycji złotego, co przełożyć się powinno na dalszą jego aprecjację (przy założeniu skorygowania aktualnego umocnienia dolara na rynku międzynarodowym).

PLN BASKET
Na dzisiejsze osłabienie złotego zareagował oczywiście koszyk. Kurs przebił miesięczną linię trendu spadkowego i obecnie celem kupujących jest poziom 3.7850. Jego przekroczenie kazałoby się spodziewać dalszego spadku wartości złotego do okolic majowego wierzchołka przy 3.8150. Wsparciem jest aktualnie poziom minimów z tego tygodnia, przy 3.7150 i ich przekroczenie przełożyć się powinno na test wsparcia w postaci 2-miesięcznej linii trendu wzrostowego, która aktualnie zlokalizowana jest przy cenie 3.69. Jej przebicie stanowiłoby już sygnał zapoczątkowania korekty ostatniego trendu spadku wartości złotego.

GBP/PLN
Wczoraj sforsowana została krótkoterminowa linia trendu spadkowego na funcie (było to również górne ograniczenie trójkąta prostokątnego). Dzisiejszy spadek wartości krajowej waluty przełożył się na test oporu przy 6.15 - 6.16. Jak na razie poziom ten spełnia swoje podażowe znaczenie, bowiem zdołał zatrzymać kupujących brytyjską walutę. Jego sforsowanie rodziłoby już konsekwencje wzrostu do majowego wierzchołka przy 6.3515. Wiele zatem zależy od sytuacji na dolarze na rynku międzynarodowym. Jego dalsze, dynamiczne umocnienie doprowadzi tu właśnie do przebicia oporu. Wsparciem nadal pozostaje cena ok. 6.02 i jej trwałe przekroczenie zapoczątkuje kolejną falę umocnienia złotego. W tej chwili można zatem założyć, że rynek utknął od niemal miesiąca w zakresie 6.02 - 6.16.

CHF/PLN
Swoje popytowe zadanie nadal spełnia 2,5-miesięczna linia trendu wzrostowego na parze franka względem złotego. Wczoraj została delikatnie naruszona, jednakże dzisiejsze umocnienie szwajcarskiej waluty dobitnie wskazuje na jej nadal sporą wagę. Można obecnie założyć, że póki to wsparcie jest utrzymywane (2.6750), nadal można mówić o przewadze posiadaczy franka. Warto jednak wspomnieć, że jest to jednocześnie linia szyi formacji RGR, zatem jej przebicie wiązałoby się już z wygenerowaniem sygnału kupna złotego i winno się tym samym przełożyć na wzrost jego wartości. Aktualne osłabienie złotego jest tu zatem o tyle niebezpieczne, że rodzi ryzyko załamania całej formacji, co z kolei przekładałoby się na wygenerowanie sygnału przeciwstawnego. Za istotny poziom oporu uznać należy w przypadku tej pary strefę 3.7350 - 3.74. Jej przekroczenie dość istotnie podważałoby już całą formację RGR, a tym samym również możliwość silniejszego umocnienia krajowej waluty.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)