Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty w rytm eurodolara

0
Podziel się:

Początek tygodnia na rynku walutowym przebiega pod znakiem spokojnych wahań na złotym, aczkolwiek z lekką przewagę kupujących krajową walutę.

*Początek tygodnia na rynku walutowym przebiega pod znakiem spokojnych wahań na złotym, aczkolwiek z lekką przewagę kupujących krajową walutę. *Notowania złotego są dziś przede wszystkim odzwierciedleniem zachowania eurodolara, gdzie od początku dzisiejszego dnia udało się stronie popytowej doprowadzić na tej parze do powrotu ponad poziom 1,27. Otwartym oczywiście pozostaje pytanie, na ile ruch ten pozostanie trwały. Jeśli okazałoby się, że była to jedynie krótkotrwała korekta, wówczas złoty ponownie powinien tracić w rytm zyskującego dolara na głównych parach. Na krajowej walucie nie widać jak na razie wpływu czynników politycznych, czyli kolejnych nacisków Andrzeja Leppera w sprawie zwiększenia wydatków socjalnych w budżecie na rok 2007 pod groźbą zerwania obecnej koalicji. Rynek przede wszystkim jest tu wyczulony nie tyle na kwestię koalicji, ale kotwicy budżetowej na poziomie 30mld zł. Jeśli pozostali koalicjanci Samoobrony (chodzi głównie o PIS, bowiem LPR również ma zapędy do zwiększania wydatków)
zaczęliby się uginać w sprawie żądań, powinno to poważniej osłabić krajową walutę, która i tak ostatnio słabo sobie radzi. Rynek jak na razie nie reaguje również na wojnę wokół Leszka Balcerowicza (odmówienie stawienia się na przesłuchanie), jak również ewentualnym powrotem na fotel Ministra Finansów Zyty Gilowskiej (z jej pierwotnych założeń i tak już niewiele zostało).

USD/PLN
Z technicznego punktu widzenia dzisiejsze umocnienie złotego jest jedynie efektem przebywania kursu tej pary w zakresie wzrostowego kanału. Jego górne ograniczenie znajduje się przy cenie ok. 3,1450 - 3,15, natomiast dolne przy ok. 3,10. Można obecnie zakładać, że w krótkim terminie posiadacze długich pozycji mają przewagę do momentu, gry kurs utrzymuje się nad poziomem dolnego ograniczenia wspomnianego kanału. Jego przekroczenie otwierałoby drogę do wyznaczenia nieco głębszej korekty.
* EUR/PLN*
O ile umocnienie złotego jest dziś nieco bardziej widoczne na parze dolara względem krajowej waluty, o tyle w przypadku eurozłotego mamy od mniej więcej połowy ubiegłego tygodnia konsolidację w wąskim zakresie zmienności 3,9750 - 3,99. Są to jednocześnie najbliższe wsparcie i opór. Przełamanie dolnego ograniczenia winno się przełożyć na wyznaczenie nieco bardziej wyraźnej fali umocnienia złotego. Jeśli natomiast udałoby się przebić przez 3,99 (i nieco wyżej psychologiczny 4,00) wówczas zostałaby otwarta droga do górnego ograniczenia czegoś na kształt klina / kanału, w jakim kurs od około miesiąca się porusza. Opór ten znajduje się teraz w rejonie 4,01.
* PLN BASKET*
Koszyk względem złotego również nieznacznie dziś traci. Sytuacja jest tu mniej więcej podobna, jak na poprzednich parach, czyliczyli kurs również porusza się w zakresie wzrostowego kanału. Jego ograniczenia to obecnie 3,54 - 3,58. Podobnie, jak w przypadku poprzednich par można zakładać, że póki kurs trzyma się nad poziomem wsparcia, to strona popytowa ma przewagę. Przełamanie wsparcia należałoby bowiem traktować jako sygnał zapowiadający korektę.
* GBP/PLN*
Umocnienie krajowej waluty widać dziś również względem funta brytyjskiego. Podaż ponownie atakuje wsparcie przy cenie 5,83. Warto również zauważyć, że można tu mówić o czymś na kształt formacji głowy z ramionami (zapowiedź umocnienia złotego), natomiast linia szyi znajduje się w zakresie 5,82 - 5,83. Jeśli wsparcie to zostałoby przełamane, należałoby się spodziewać ataku na kolejne wsparcie, czyli 5,7950. Najbliższym oporem jest aktualnie 5,88, a wyżej 5,91.
* CHF/PLN*
Bardzo spokojnie początek tygodnia upływa na parze franka szwajcarskiego względem złotego. Tutaj w zasadzie sytuacja bez większych zmian, czyli wciąż posiadacze długich pozycji utrzymują przewagę, a najbliższe, istotne wsparcie znajduje się obecnie przy cenie 2,4950 - 2,50. Póki kurs trzyma się powyżej tego zakresu, większym prawdopodobieństwem wciąż cechuje się wariant kontynuacji aktualnej tendencji spadku wartości krajowej waluty.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)