Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w rządzie umocniły złotego

0
Podziel się:

Od początku poniedziałkowej sesji złoty się wzmacniał. Zwiększony popyt na złotego sprawił, że kurs USD/PLN zniżkował z poziomu 3,7465 do 3,6970, natomiast cena euro spadła z poziomu 4,4484 do 4,3963..

RYNEK KRAJOWY
Od początku poniedziałkowej sesji złoty się wzmacniał. Przyjęcie w piątek wotum zaufania dla rządu Leszka Millera zmniejszyło narastające ostatnio ryzyko polityczne w Polsce i pozbawiło zagrożenia bezładem politycznym, jaki mógłby wystąpić po ewentualnej dymisji dotychczasowego rządu. Zwiększony popyt na złotego sprawił, że kurs USD/PLN zniżkował z poziomu 3,7465 do 3,6970, natomiast cena euro spadła z poziomu 4,4484 do 4,3963. W poniedziałek na stanowisko ministra finansów został nominowany Andrzej Raczko. Uznał on za priorytetowe dążenie do zrównoważenia budżetu państwa, przeprowadzenie reformy finansów publicznych, pobudzenie wzrostu gospodarczego oraz współpracę z Narodowym Bankiem Polskim. W godzinach popołudniowych złoty nieznacznie stracił na wartości do głównych walut. Kurs USD/PLN wzrósł do poziomu 3,7255, natomiast cena euro wzrosła do poziomu 4,4185. O godzinie 16.00 GUS opublikował dane o inflacji. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju okazał się niższy niż prognozowane na rynku
0,5-0,6 proc., tzn. wzrósł do 0,4 proc. z 0,3 proc. w kwietniu. Niższa niż oczekiwano inflacja tylko śladowo wzmocniła złotego.
O godz. 16.25 jeden dolar wyceniany był na 3,7210 złotego, a jedno euro na 4,4100 złotego (odchyl.– 5,30 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Dane o inflacji, choć przybliżają kolejną obniżkę poziomu stóp procentowych przez RPP, nie wpłynęły na rynek. W centrum zainteresowania inwestorów pozostaje nadal krajowa scena polityczna. Na wtorek zaplanowane jest posiedzenie rządu z nowym ministrem finansów i wicepremierem. Zobaczymy czy i czym nas zaskoczą.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY, EUR/JPY
Podczas azjatyckiej części poniedziałkowej sesji kurs USD/JPY zniżkował z poziomu 117,30 do 117,20. Do większej wyprzedaży dolarów jednak nie doszło. Inwestorzy zaczęli sprzedawać japońską walutę obawiając się, że na rynku próbując przeciwdziałać wzmocnieniu się jena po raz kolejny może zainterweniować Bank of Japan. Przed dalszym wzrostem dolara ostrzegł znowu wiceminister finansów ds. międzynarodowych. Zembei Mizoguchi powiedział, że jen nie ma szans wzmocnić się w długim okresie. Dodatkowo, w jego opinii stan amerykańskiej gospodarki jest lepszy niż europejskiej i japońskiej. W rezultacie cena „zielonego” podczas handlu w Europie wzrosła do 117,76.
O godz. 16.25 jeden dolar wyceniany był na 117,65 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Na rynku dolarjena nie zanosi się na większe zmiany. Każdy spadek kursu USD/JPY poniżej poziomu 117,50 zwiększa ryzyko możliwej interwencji ze strony BOJ. Z większymi zakupami dolarów poniżej tego poziomu radzimy się jednak wstrzymać.

EUR/USD
Podczas pierwszej części poniedziałkowej sesji wartość europejskiej waluty do dolara wzrosła z poziomu 1,1862 do 1,1931. W rezultacie kurs EUR/USD znalazł się tylko 1 pkt poniżej rekordowo wysokiego poziomu w historii z 27 maja br. Po opublikowanych w piątek po południu fatalnych danych o nastrojach amerykańskich konsumentów inwestorzy doszli do wniosku, że Bank Rezerwy Federalnej na posiedzeniu w dniach 24-25 czerwca obniży poziom stóp procentowych w USA nawet o 50 pkt. bazowych. Tym samym różnica w poziomie stóp procentowych pomiędzy Eurolandem i Stanami Zjednoczonymi ponownie wzrosłaby do 1,25 proc. W kolejnych godzinach handlu dolar z nawiązką odrobił poniesione wcześniej straty do euro. Inwestorzy po silnym wzroście kursu EUR/USD postanowili zrealizować zyski z długich pozycji we wspólnej walucie. Wzrost ceny „zielonego” był również wynikiem opublikowanych o godz. 14:00 danych o aktywności sektora przemysłowego w stanie Nowy Jork. Wartość indeksu obrazującego aktywności sektora przemysłowego wzrosła w
czerwcu o 16,2 pkt, z 10,6 pkt do 26,8 pkt w maju. Jest to rekordowo wysoki poziom w 2-letniej historii publikacji tego wskaźnika.
O godz. 16.25 jedno euro wyceniane było na 1,1851 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Rynek z niepokojem oczekuje na zaplanowaną na wtorek na godz. 14:30 publikację danych z USA o majowej inflacji. Analitycy spodziewają się, że wskaźnik CPI spadnie o 0,1 proc. wobec 0,3 proc. spadku w kwietniu. Gdyby spadek cen okazał się jednak wyższy od oczekiwań możemy być świadkami aprecjacji kursu EUR/USD do najwyższych poziomów w historii. Takie dane zwiększają, bowiem prawdopodobieństwo istotnej, 50-pkt. obniżki poziomu stóp procentowych w USA w czerwcu.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)