Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Przecena złotego powstrzymana

20
Podziel się:

Marcowe indeksy PMI nie pozostawiły złudzeń. Sytuacja gospodarcza w Europie jest zła. Mimo tego polska waluta stabilizuje się. Kursy głównych walut przestały rosnąć. Pytanie, na jak długo?

Kursy walut. Co ze złotym?
Kursy walut. Co ze złotym? (WP.PL)

We wtorek złoty stabilizował się na bardzo niskich poziomach. Nominalnie kurs EUR/PLN oscylował w okolicach 4,60-4,62. Para USD/PLN zdołała utrzymać się poniżej poziomu oporu na 4,30 na co częściowo wpływ miało zapewne niewielkie osłabienie dolara względem euro.

Kurs EUR/USD jeszcze w trakcie sesji europejskiej zahaczył o 1,088 (obecnie bliżej 1,08). Inwestorzy cały czas boją się, że gospodarczo-społeczny lockdown może potrwać miesiące, a nie tygodnie jak wcześniej szacowano, a do tego wczorajsze dane pokazały, jak głęboka może być skala spowolnienia. To nie pozwala na większy optymizm.

Powściągliwe nastroje wspierała publikacja bardzo słabych indeksów PMI dla przemysłu i usług zarówno we Francji, Niemczech, jak i w strefie euro. Indeksy, które odzwierciedlały poziom aktywności w mijającym miesiącu, czyli już w momencie gdy była ona gwałtownie wygaszana, pokazały mocne spadki, szczególnie w przypadku usług.

Zobacz także: Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

PMI dla sektora usługowego z Francji spadł aż do 29.0 pkt. Podobny wydźwięk miały dane z Niemiec, gdzie usługowy indeks osunął się aż do 34.5 pkt. W EZ analogiczne dane odnotowały zaś spadek do 28,4 pkt. W luty wskaźniki te znajdowały się powyżej 50 pkt. W przypadku przemysłu dane też napawały pesymizmem, choć wyraźnie pokazywały, że koronawirus wywarł zdecydowanie większy wpływ na konsumentów niż przedsiębiorstwa.

Ostatecznie jednak łączne PMI-e (usługi+przemysł) odnotowały potężne spadki. Słabo wypadły też analogiczne dane usługowe dla USA. W marcu PMI spadł do poziomu 39,1 pkt. To wynik gorszy od mediany prognoz, która kształtowała się na poziomie 42,0 pkt., a szczególnie wobec lutowych 49,4 pkt.

We wtorek rynki częściowo pozostawały pod wpływem pozytywnych doniesień z Chin i Korei Południowej, gdzie epidemia wydaje się być już niemal opanowana. Chińskie władze prowincji Hubei ogłosiły, że pozwolą na wznowienie komunikacji od 8 kwietnia z miastem Wuhan, epicentrum epidemii koronawirusa. Chiny otwierają też kina i zakłady pracy.

Ponadto, ważne dla rynków pozostają kolejne działania podejmowane przez banki centralne w celu złagodzenia skutków epidemii, w tym ostatnia zapowiedź Fed nieograniczonego QE, co nie tylko wspiera płynność, ale też stanowi rozwiązanie dla coraz silniejszego dolara, z którym Stany Zjednoczone zapewne musiałyby się wkrótce zmierzyć.

Joanna Bachert, PKO BP

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
WYRÓŻNIONE
qwerty
5 lata temu
Obniżenie stóp procentowych nie spowoduje wzrostu gospodarczego i polepszenie obecnej sytuacji. To spowoduje kolejne zadłużenia, kredyty oraz dotację dla banków, które nie utrzymują się z tak niskich procentów.
czyżby
5 lata temu
miliardowy dodruk nic nie wartej złotówki zadziałał
ZK590
5 lata temu
czyli powtórka z rozrywki: ci co mają lokaty tracą z dnia dzień a posiadacze kredytów spłacą dom za sprzedane 3 kury.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (20)
gość
5 lata temu
w Słupsku na wielu stacjach cena ON 4,19 zł
Janek
5 lata temu
W sieci Moya dzś płaciłem disel po 3,75 brutto. Orlen powinien mieć jeszcze niższe. No cóż ludzie płacą po 4.75 i są zadowoleni, orlen ma zyski najwyższe od dziesięcioleci, państwo też.
qqq
5 lata temu
Dolar to jest śmieszna waluta, aż dziw, że mają tyle papieru w USA (chyba 99% jest poza obiegiem, jest to przywilej statusu globalnej waluty nr 1), pewnie z 50% gospodarki USA to się opiera na sprzedaży dolarów..., w Europie późno bo późno ale też na ten pomysł wpadli.
bob
5 lata temu
Nie widzę powodów oprócz spekulacji do dalszej przeceny złotego, sytuacja w eurolandzie może być znacznie gorsza niż w Polsce.
Kod
5 lata temu
Niedługo 1 $. 1 zł