Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Rośnie niechęć do ryzyka, a wraz z nią notowania dolara

10
Podziel się:

Ostatnio obserwowane było umocnienie walut najbezpieczniejszych, na czym traciły waluty rynków wschodzących, w tym złoty. Kurs euro utrzymywał się blisko 4,56, jednak a dolar przesunął się w pobliże szczytów z zeszłego tygodnia, przebijając granicę 3,89.

Kursy walut. Rośnie niechęć do ryzyka, a wraz z nią notowania dolara
Kursy walut. Co z dolarem? (money.pl, Rafał Parczewski)

Kalendarz publikacji makroekonomicznych we wtorek był relatywnie pusty. W strefie euro poznaliśmy dane na temat PKB za drugi kwartał, gdzie wstępny szacunek został jedynie nieznacznie skorygowany w dół, do 13,6 r/r z 13,7 proc. we wstępnym odczycie.

Dane o PKB publikowały również Węgry, jednak wynik 17,9 proc. r/r w Q2 (konsensus: 17,1 proc.) z -2,1 proc. r/r w Q1 nie przyczynił się do umocnienia forinta, gdyż na rynkach przeważała awersja wobec instrumentów bardziej ryzykownych.

W tym otoczeniu zyskiwał amerykański dolar, któremu nie przeszkadzały rozczarowujące dane na temat sprzedaży detalicznej (-1,1 proc. m/m vs -0,3 proc. oczekiwane). Obawy inwestorów o kwestie dalszego rozwoju pandemii COVID-19 sprzyjały zwiększonemu zainteresowaniu bezpiecznymi instrumentami, na czym oprócz dolara zyskiwały również japoński jen czy frank szwajcarski.

Zobacz także: Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"

Obawy o dalszy rozwój pandemii znalazły swoje odzwierciedlenie w decyzji banku centralnego Nowej Zelandii, który wbrew rynkowym oczekiwaniom utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,25 proc. (konsensus zakładał podwyżkę do 0,50 proc.). Nowa Zelandia po wykryciu przypadku zachorowania na koronawirusa w tym tygodniu ogłosiła ogólnokrajowy lockdown.

Notowaniom dolara sprzyjają oczekiwania na rozpoczęcie normalizacji polityki pieniężnej, gdzie E. Rosengren (prezes Fed z Bostonu) uważa, że kolejny mocny raport z rynku pracy dawałby podstawy do ogłoszenia ograniczenia w skupie aktywów już we wrześniu. Z kolei prezes Fed J. Powell uważa, że nie jest pewnym, że rozprzestrzenienie się wariantu delta koronawirusa będzie miało istotny wpływ na gospodarkę.

Umocnienie USD (EUR/USD powrócił w okolice 1,17) nie sprzyjało nie tylko wspomnianemu forintowi, ale też innym walutom rynków wschodzących. Kurs EUR/PLN przebił na krótko poziom 4,56, jednak globalna awersja ograniczała siłę złotego.

We wtorek osłabienie walut EM było widoczne na notowania chińskiego juana, gdzie kurs USD/CNY wzrósł powyżej 6,48. Słabe dane z Chin z początku tego tygodnia oraz napięcia geopolityczne ograniczały apetyt inwestorów na ryzyko.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
WYRÓŻNIONE
Taczki i wio
3 lata temu
To jest ten CUD tego rządu . Miliardy naszych oszczędności ukradzione w białych rękawiczkach .
Jasiek
3 lata temu
To nie dolar "podskoczył", to złotówka "zeskoczyła". Na razie jest to jedynie "ośla łączka", ale za jakiś czas może to być "przepaść".
emeryt43
3 lata temu
Coś mi się wydaje ,że złotówka tonie ! To widać na rachunkach oszczędnościowych np: LOKATACH ( do których będziemy dopłacać ?) !
NAJNOWSZE KOMENTARZE (10)
dfghd
3 lata temu
a co ma się dziać z Polska waluta.? pis olał UE kasy nie bedzie Polska traci jeszcze USA dołozy swoje i PLN bedzie słabszy o 50 % dziekujemy wyborcom pisu
Taczki i wio
3 lata temu
To jest ten CUD tego rządu . Miliardy naszych oszczędności ukradzione w białych rękawiczkach .
prosty
3 lata temu
amerykańskie siacher macher. złotówka jest mocna bo rząd jest mocny i wspaniały prezydent i Kaczyński kładą tuska na łopatki. A zdrajcy narodu piszą że toniemy a my kwitniemy
czarnek
3 lata temu
A łyżka na to - niemożliwe!
emeryt43
3 lata temu
Coś mi się wydaje ,że złotówka tonie ! To widać na rachunkach oszczędnościowych np: LOKATACH ( do których będziemy dopłacać ?) !