Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi próbę stabilizacji PLN blisko niedawnych 2-letnich minimów. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3594 PLN za euro, 3,9306 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0135 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7762 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,869 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin obrotu na rynku FX przyniosło wzrost niepewności związany z sytuacją we Włoszech. Scenariusz rezygnacji G. Conte był jednak oczekiwany przez inwestorów, co można wnioskować po ostatniej relatywnej słabości włoskiego długu. Kluczowym wydarzeniem tygodnia wydaje się być jutrzejszy Jackson Hole.
Zobacz też: Polsce grozi kryzys jak w Grecji? Ekonomista wszystko wyjaśnił
W połączeniu z dzisiejszymi minutes FED tworzy się nam układ oczekiwania na dalsze sygnały dot. stymulacji i luzowania ze strony FED i od tego komunikatu zależeć będzie dalsza sytuacja na rynku FX. W kraju otrzymaliśmy dane z rynku pracy za lipiec, gdzie dynamika zatrudnienia wyniosła 2,7 proc. r/r , a wynagrodzeń 7,4 proc. r/r. Nieco wyższe wskazanie z zakresu przeciętnego wynagrodzenia tłumaczone jest odreagowaniem po słabszym czerwcu oraz efektami kalendarzowymi. PLN nie reaguje jednak istotne na wydarzenia lokalne, skupiając się na globalnych zależnościach risk off/on.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. produkcji przemysłowej za lipiec, gdzie rynek spodziewa się odczytu 6,6 proc. r/r. Kluczową publikacją dnia są jednak wieczorne minutes FED.
Z rynkowego punktu widzenia kurs PLN stabilizuje się po okresie podwyższonej zmienności. W dalszym ciągu możliwe jest wygenerowanie ruchu korekcyjnego na parach, tym bardziej iż koszyk USD cofnął się z okolic 3-tygodniowych szczytów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl