Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Limit w płatności gotówką. Unia Europejska zadecydowała

113
Podziel się:

UE ograniczy płatności gotówkowe do 10 tys. euro (ok. 43 tys. zł) oraz wprowadzi obowiązkową weryfikację klienta przy wydatkach powyżej 3 tys. euro (ok. 13 tys. zł). Rada Unii Europejskiej właśnie przyjęła nowe przepisy, które mają zapobiegać praniu brudnych pieniędzy.

Limit w płatności gotówką. Unia Europejska zadecydowała
UE zadecydowała. Będą limity w płatnościach gotówką (via Getty Images, Karol Serewis, LightRocket via Getty Images, SOPA Images)

- Nowe i bardziej rygorystyczne przepisy wzmocnią nasze systemy walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu - ocenił belgijski minister finansów Vincent Van Peteghem.

Wcześniej pakiet ustaw wzmacniających zestaw narzędzi UE do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu przyjął Parlament Europejski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024

Limity w płatności gotówką w UE

Co się zmieni po podjęciu decyzji przez UE? Gdy jedna ze stron transakcji to przedsiębiorca, to płatności gotówkowe będą możliwe jedynie do kwoty 10 tys. euro. Ponadto osoba płacąca gotówką powyżej 3 tys. euro za różne usługi czy produkty będzie poddana identyfikacji.

Teraz zmiany zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wejdą w życie od razu, ale państwa członkowskie mają trzy lata na dostosowanie się do nowych przepisów. W połowie 2025 r. we Frankfurcie rozpocznie swoją działalność nowy Organ ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AMLA).

Oszuści, przestępczość zorganizowana i terroryści nie będą już legalizować swoich dochodów za pośrednictwem systemu finansowego - dodał Vincent Van Peteghem.

Strach przed inwigilacją

Po decyzji Parlamentu Europejskiego pojawiło się wiele komentarzy dotyczących ewentualnej inwigilacji. Część internautów boi się nowych zmian oraz uważa, że plany UE doprowadzą do likwidacji gotówki.

- Od kilkunastu lat tracimy prywatność. Świadomie, gdy publikujemy zdjęcia na portalach społecznościowych i nieświadomie, gdy nasze telefony logują się do stacji bazowych lub spacerujemy po mieście i dla bezpieczeństwa nagrywa nas monitoring. Dlatego o inwigilacji nie ma mowy. Jest to wpisane w rozwój technologiczny - odpowiadał w rozmowie z money.pl Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Także Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex, zajmującej się handlem metalami szlachetnymi i walutami w ponad 60 krajach ocenił, że "inwigilacja jest wykluczona". - Natomiast niepokojący dla obrotu gotówkowego jest obowiązek identyfikacji przy transakcjach powyżej 3 tys. euro. Sklepy budowlane czy z elektroniką mogą przy większych zakupach nie przyjmować już gotówki - wyjaśniał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(113)
Polexit
1 tyg. temu
Konieczny na wczoraj. Ratujmy nasz kraj i rodziny.
Wojciech
2 tyg. temu
Chcą całkiem wyrzucić pieniądze z obiegu bo łatwiej kontrolować cyferki na koncie itd To pierwszy krok właśnie w tym kierunku
Mario1963
2 tyg. temu
Bzdury.. To jest ograniczanie wolności.. Powinni zabronić kupowania czego za milion euro gotówką.. Ale. Za 20-30 tys?? Paranoja. Jak auto kupić w Niemczech za gotówkę?? Kto Polakowi sprzeda na przelew?? Haha nikt..!!! Tylko za gotówkę.
Leon
2 tyg. temu
Unia to brak wolności ...gotówka to wolność która daje ludziom swobodę wybór ...Banki to złodzieje które żerują na ludziach ..niech każdy żyje jak chce a nie na lancuchu
Janieznajacy
4 tyg. temu
Czas chyba opuścić Unie tak jak anglicy, tworzą coraz bardziej oderwane przepisy od rzeczywistości
...
Następna strona