Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Lisner przejmuje Graala. Czołowy polski producent kupiony przez niemieckiego giganta

371
Podziel się:

To jedno z największych przejęć na rynku spożywczym w ostatnich latach. Lisner Holding, należący do niemieckiego koncernu spożywczego Theo Müller, kupił część aktywów polskiego lidera na rynku ryb w puszkach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na akwizycję.

Lisner przejmuje Graala. Czołowy polski producent kupiony przez niemieckiego giganta
Lisner przejmuje Graala. Duża transakcja na rynku ryb (EAST_NEWS, Artur Szczepanski/REPORTER)

UOKiK wydał pozytywną decyzję 2 września. To oznacza, że kończy się postępowanie związane z planowaną przez Lisner akwizycją biznesu Grupy Graal. Dokładnie chodzi o przejęcie przez Lisner Holding kontroli nad spółką Greenwich Investments, która jest właścicielem Graala, oraz nabycie części mienia należącego do Koral S.A. z siedzibą w Tczewie.

"Pozytywna decyzja UOKiK jest zwieńczeniem ważnego elementu strategii spółki, skoncentrowanej na rozbudowywaniu oferty produktowej w segmencie rybnym i delikatesowym. Obecnie Lisner i Graal kontynuują działania zmierzające ku sfinalizowaniu umowy poszerzającej portfolio Lisnera poprzez zakup biznesu Grupy Graal związanej z kategorią konserw rybnych i dań gotowych" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Lisnera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wpłaty na PiS. Mieszkańcy Podlasia podzieleni

"Dotychczasowymi akcjonariuszami Graala był fundusz inwestycyjny Abris Capital Partners, który od 2017 r. posiadał większościowy pakiet akcji, oraz Bogusław Kowalski, założyciel i wieloletni prezes firmy" - podkreślają Wiadomości Handlowe.

Lisner jest aktywny na polskim rynku przetworów śledziowych, sałatek oraz past kanapkowych. Firma należy do ogólnoeuropejskiego koncernu spożywczego, który stanowi grupę kapitałową kontrolowaną przez Unternehmensgruppe Theo Müller z siedzibą w Luksemburgu.

Rok czekania

O przejęciu aktywów Grupy Graal przez Lisnera pisaliśmy na money.pl rok temu. Transakcja dotyczy aktywów produkcyjnych, które są związane z kategorią konserw rybnych, dań gotowych i marynat. Natomiast, jak donosił portalspozywczy.pl, pozostała działalność Grupy Graal, która dotyczy ryb wędzonych, świeżych i mrożonych produkowanych w firmie Koral pod marką Superfish, pozostanie nadal w rękach dotychczasowych udziałowców.

"Grupa Graal (składająca się z Graal i Koral) działa obecnie w trzech zakładach produkcyjnych i centrum dystrybucyjnym w Polsce, zatrudniając ponad 2,2 tys. osób i eksportując do 38 krajów w Europie, Ameryce Północnej, Azji, Afryce i Australii. W 2022 r. Grupa odnotowała sprzedaż na poziomie 1,6 mld zł (350 mln euro)" - donosiło w 2023 r. trojmiasto.pl.

Portalspozywczy.pl pisze nawet o "przejęciu dekady w branży rybnej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(371)
Juj
2 min. temu
To nie było polskie, to było od Pana Bogusława Kowalskiego a trepy mają pretensje do Pana Tuska
Cieć
2 min. temu
No to śledzik na raz od października po 5 zł. Z uśmiechniętą buźką 😊
Obywatel
2 min. temu
Kupuje żeby zlikwidować.
Mechanik Masz...
3 min. temu
W rękach niemieckich czyli o wiele lepiej gdyby tak było z Fso to FSO istniało by do dzisiaj a koreanńczycy doprowadzili zakład do ostatecznego upadku.
MadMax
3 min. temu
Z uśmiechem... na szparagi.
...
Następna strona