Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Nowe świadczenie. ZUS już wypłaca pieniądze

26
Podziel się:

Do ZUS-u wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o świadczenie wspierające. Do tej pory rozpatrzono ok. 5,6 tys. wniosków, 1,5 tys. osób otrzymało już świadczenie na łączną kwotę 18,5 mln zł - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Nowe świadczenie. ZUS już wypłaca  pieniądze
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla ponad 1,5 tys. osób (Adobe Stock, Andrzej Rostek)

1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Aby je otrzymać, należy najpierw zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa (WZON), który punktowo określi poziom potrzeby wsparcia danej osoby. Po wydaniu decyzji przez WZON osoba uprawniona powinna do ZUS złożyć wniosek o wypłatę świadczenia.

Nowe świadczenie. 1,5 tys. osób z pieniędzmi

- Tylko do 19 kwietnia do ZUS-u wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o świadczenie wspierające. 65,8 proc. z nich została złożona przez same osoby niepełnosprawne, 21,2 proc. przez pełnomocnika, a 13 proc. przez przedstawiciela ustawowego. Do tej pory ZUS rozpatrzył ok. 5,6 tys. wniosków. 1,5 tys. osób otrzymała już z ZUS-u świadczenie wspierające na łączną kwotę 18,5 mln zł – poinformował rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Euro w Polsce. Jest mocny argument. Ekspert nie ma wątpliwości

Przypomniał, że prawo i wysokość świadczenia wspierającego ustalane są przez ZUS na podstawie decyzji Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

- Dlatego tak ważna jest kolejność składania dokumentów. Jeśli osoba z niepełnosprawnością najpierw złoży do ZUS-u wniosek o świadczenie wspierające i nie będzie miała wydanej decyzji przez WZON o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, to ZUS zgodnie z przepisem pozostawi taki wniosek bez rozpatrzenia - zaznaczył Żebrowski.

"Zatrzęsienie wniosków"

W marcu wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń w wywiadzie dla PAP powiedział, że do WZON-ów wpływa "zatrzęsienie wniosków o świadczenie wspierające". Wówczas złożono ich ponad 150 tys.

Wiceminister zapowiedział, że po konsultacjach społecznych i opracowaniu poprawek ustawa o świadczeniu wspierającym zostanie znowelizowana.

- W samej ustawie zapisano, że po roku zostanie dokonana korekta, ale być może uda się to zrobić szybciej. Świadczenie wspierające jest krokiem do przodu, jeśli je skorygujemy, to wiele osób otrzyma dużo większe środki na koncie i będzie w stanie mocno poprawić swój los – podkreślił Krasoń.

Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby z 87–100 pkt. mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z 78–86 pkt. – od 2025 r., a osoby z 70–77 pkt. – od 2026 r.

W innej sytuacji są osoby, które mają co najmniej 70 pkt., ponieważ będą one mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r., pod warunkiem że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

Świadczenie wspierające wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej (obecnie wynosi ona 1780,96 zł). W zależności od poziomu potrzeby wsparcia będzie to: 95–100 pkt. – 220 proc. renty socjalnej; 90–94 pkt. – 180 proc. renty; 85–89 pkt. – 120 proc. renty; 80–84 pkt. – 80 proc. renty; 75–79 pkt. – 60 proc. renty i 70–74 pkt. – 40 proc. renty socjalnej.

O świadczenie wspierające mogą starać się osoby mające status osoby z niepełnosprawnością, potwierdzony w formie: orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu, wydanego przez zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS; orzeczenia o inwalidztwie wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie ds. inwalidztwa i zatrudnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
Niemy
5 dni temu
Czekamy dalej
porada płatna
miesiąc temu
Dokładnie takie, jak to widać na filmie :) Średniej wielkości marchewkę kroimy na cienkie półplasterki. Cebulę zaś siekamy na drobną kosteczkę. Chudy boczek kroimy na słupki. Można go również pokroić na kostkę. Kiełbasę zaś kroimy na półplasterki. Ja wybieram chudą kiełbasę drobiową i taką właśnie Tobie polecam. Z koperku usuwamy grube łodygi (nie wyrzucamy ich, użyjemy ich do ugotowania pysznego piure) i drobno go siekamy. Pomidora zaś kroimy na małe kawałki. Jednego małego ziemniaka ścieramy na tarce o najdrobniejszych oczkach. Wszystkie składniki mamy już przygotowane. Na dużej patelni lub w garnku rozgrzewamy olej. Dodajemy posiekaną cebulę, lekko solimy i smażymy przez pół minuty na sporym ogniu, cały czas mieszając. Dodajemy boczek i kiełbasę. Mieszamy i smażymy na średnim ogniu przez około 2 minuty. Ani cebula, ani boczek i kiełbasa nie powinny się nam zrumienić, a tylko zintensyfikować swój smak. Dodajemy marchewkę i tyle kapusty, ile się nam zmieści do naczynia. Wlewamy bulion, mieszamy i gotujemy na dużym ogniu, po kilku chwilach dodajemy pozostałą kapustę, czynność powtarzamy, aż cała kapusta będzie w naczyniu. Jeśli użyjesz dużego garnka, może uda Ci się wrzucić do niego całą kapustę za jednym razem. Potrawę gotujemy na średnim ogniu przez 10-15 minut, często mieszając, aż kapusta będzie prawie miękka. Dodajemy startego ziemniaka, mieszamy i gotujemy przez 2 minuty. Doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem, wsypujemy koperek. Mieszamy i trzymamy na ogniu przez minutę. Dodajemy posiekanej pomidor, mieszamy.
Wdowa
miesiąc temu
Pory, tylko białe i jasnozielone części kroimy na cienkie plasterki. Wcześniej dokładnie je myjemy, by pozbyć się piasku. Cebulę kroimy w drobną kosteczkę. Natkę pietruszki i bazylię drobno siekamy. Zielony, marynowany pieprz siekamy na małe kawałki. Do patelni wrzucamy masło, wlewamy olej. Kiedy masło się roztopi wsypujemy cebulę i solimy. Smażymy na dużym ogniu cały czas mieszając przez minutę. Dodajemy pory, mieszamy i smażymy na średnim ogniu przez 3-4 minuty. Kiedy pory zmiękną, wlewamy słodką śmietankę. Doprawiamy świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Trzymamy na dużym ogniu, często mieszając, aż śmietanka prawie cała odparuje. Dodajemy posiekane zioła i zielony pieprz. Mieszamy, trzymamy na ogniu przez kilka chwil. Odstawiamy na bok. Blachę do pieczenia smarujemy olejem. Układamy kawałki ryby. Na każdym kawałku kładziemy masło. Doprawiamy solą. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 230 stopni. Pieczemy przez 5 minut. Wyjmujemy z piekarnika. Na podpieczoną rybę wykładamy pory. Posypujemy grubo startą czerstwą bułką. Wstawiamy ponownie do gorącego piekarnika i zapiekamy przez 7 minut. Podajemy z ziemniakami z wody i zieloną sałatką.
Bolek
miesiąc temu
Odlej 1/2 mleka. Dodaj żółtka, cukier z prawdziwą wanilią, masło i skrobię ziemniaczaną. Dokładnie wymieszaj, aby nie było grudek, a płyn był jednolity. Pozostałe mleko przelej do rondelka i zagotuj. Masło powinno się roztopić. Powoli wlej rozrobione z żółtkami i innymi składnikami zimne mleko. Podgrzewaj na małym ogniu i cały czas mieszaj, aż budyń zgęstnieje. Nie powinno być w nim grudek. Ciepły budyń przelej do pucharków lub miseczek. Udekoruj świeżą miętą i polej sokiem malinowym. Podawaj na deser :)
fdaw
miesiąc temu
Jajka wbij do miski i ubij ręcznie za pomocą trzepaczki. Wsyp cukier i ubijaj, aż masa będzie jasna i puszysta. Dodaj miód i delikatnie wymieszaj. Wlej olej i wymieszaj. Wsyp sodę i wymieszaj. Wsyp połowę mąki i delikatnie wymieszaj. Wsyp pozostałą mąkę i wymieszaj. Wlej wodę i wymieszaj. Patelnię z nieprzywieralną powłoką rozgrzej na średnim ogniu. Zmniejsz ogień do małego i za pomocą łyżki lub miarki 1/4 szklanki nakładaj na środek patelni porcje ciasta. Patelnię od razu przykryj pokrywką. Kiedy po około 2 minutach na powierzchni placka pojawią się bąbelki, przełóż go na drugą stronę i smaż bez przykrycia. Usmażone placki przekładaj na deskę lub talerz. Podawaj na ciepło lub zimno z pastą anko, posypane cukrem pudrem lub przełożone słodkim kremem.
...
Następna strona