Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Wewnętrzne negocjacje w obozie Zjednoczonej Prawicy. Ich stawką jest przyszłość KPO

17
Podziel się:

Na piątek zaplanowane jest spotkanie Mateusza Morawieckiego ze Zbigniewem Ziobrą. Jego stawką ma być poparcie lub jego brak dla ustawy o sądownictwie. Jednak nawet w przypadku braku zgody dla tego projektu ze strony Solidarnej Polski PiS wierzy, że uda się go przegłosować w parlamencie. Niewiadomą pozostaje prezydent.

Wewnętrzne negocjacje w obozie Zjednoczonej Prawicy. Ich stawką jest przyszłość KPO
KPO. Mateusz Morawiecki spotka się ze Zbigniewem Ziobrą, by negocjować poparcie dla ustawy sądowniczej (PAP, PAP/Andrzej Lange)

Spotkanie premiera z ministrem sprawiedliwości jest potrzebne, gdyż Solidarna Polska otwarcie sprzeciwia się nowej ustawie o sądownictwie przedstawionej w ubiegłym tygodniu. Przedstawiciele gabinetu Mateusza Morawieckiego przekonują, że to właśnie ona ma zagwarantować odblokowanie pieniędzy z KPO – pisze "Rzeczpospolita".

Spór o KPO

Partia Zbigniewa Ziobry zresztą jeszcze przed prezentacją założeń projektu ustawy zapowiadała, że nie zgodzi się na kolejne ustępstwa na rzecz Komisji Europejskiej. Po ujawnieniu ustawy o sądownictwie politycy Solidarnej Polski podkreślili, że projekt nie ma szans na poparcie w obecnym brzmieniu.

Jak podaje "Rz", dlatego też ani w obozie Prawa i Sprawiedliwości, ani w obozie ziobrystów nikt nie przełomu. Dla przyszłości ustawy ważniejsza zresztą wydaje się inna kwestia – ewentualne poparcie jej przez prezydenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: KPO to dobry pretekst. Polska nie ma innego wyjścia

W ubiegłym tygodniu Andrzej Duda zasugerował, że nie podpisze ustawy, która narusza jego prerogatywy, czyli pozwala wykonać test niezależności wszystkim powołanym przez niego sędziom. Politycy PiS, z którymi rozmawiał dziennik, jednak przekonują, że w partii jest ostrożny optymizm co do tego, czy uda się wyjaśnić wątpliwości prezydenta.

Ustawa o sądownictwie wróci

Na razie jednak obóz rządzący wstrzymał prace legislacyjne nad projektem. Z ustaleń gazety wynika, że prace nad ustawą o sądownictwie mają wrócić 11 stycznia 2023 r., czyli w momencie, gdy Sejm powróci do pracy w 2023 r.

Chociaż z rządu płyną sygnały, że zmiany w ustawie będą mogły być wyłącznie kosmetyczne, to jednak rzetelnych prac nad projektem domaga się opozycja, od której poparcia zależy jego przyszłość. Przedstawiciele partii opozycyjnych zasiadających w Sejmie, z którymi rozmawiała "Rz", podtrzymują, że będą w tej sprawie "jednym frontem". Tego zresztą miało dotyczyć ubiegłotygodniowe spotkanie z udziałem liderów PO, PSL, LewicyPolski 2050.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Antyk
2 lata temu
Tak się bawią rozmowami za nasze pieniądze a nic z tej czczej gadaniny nie będzie
Observer
2 lata temu
Tyle razy nas wykiwali że dajcie sobie spokój jak wygracie wybory to będzie kpo i praworządność
Neofita
2 lata temu
Za jakie obietnice można sprzedać, niepodległość, instytucje państwowe, sektory przemysłu? Naprawdę chcemy zielonego ładu KPO?
victor
2 lata temu
...tak jak nie pada jablko daleko od jabloni...tak tez media pierwszego PRL nie różnią się od medii obecnych a jest wręcz jeszcze gorzej bo w pierwszym PRL partia co chwile przepraszała za swoje błędy i próbowała się reformować aż się w końcu przepoczwarzyła w kilka partii i w kilka Medii a co dziś prowadzi już tylko do upadku...bo nawet światełka w tunelu nie widać.
victor
2 lata temu
...Ukraina już was żywi i broni i tylko słychać skowyt cierpiących i poniżonych mimo, ze podobno są u siebie a partia podobno dba o nich...mimo, ze w mediach normalnie a i na ulicach panują korki, a w galeriach ponoć tłumy...tak zakłamanych Medii nie znaleść nigdzie na świecie - mimo ze niektórzy twierdza, ze media w Polsce to lustrzane odbicie medii w Rosji.