Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki centralne monitorują sytuację na rynkach finansowych

0
Podziel się:

Centralny Bank Japonii przeznaczył dodatkowe fundusze dla japońskiego systemu finansowego, aby w ten sposób zapobiec możliwym niekorzystnym skutkom amerykańskiego ataku na Irak na światowych rynkach finansowych.

Bank Japonii dodał do japońskiego systemu bankowego 1 bln jenów (8,3 mld USD), aby zapewnić wystarczającą ilość funduszy dla kredytobiorców.

Europejski Bank Centralny gotów jest natomiast do podjęcia takich działań. Rzecznik prasowy EBC Manfred Koerber poinformował w czwartek, że bank centralny strefy euro monitoruje sytuację na rynkach finansowych i gotów jest do działania w przypadku wystąpienia na nich jakichś zakłóceń.

W czwartek amerykańskie siły zbrojne zaatakowały Irak. Prezydent George W.Bush stwierdził, że wojna z Irakiem może trwać dłużej i być trudniejsza niż to wcześniej oceniano.

"Wygląda na to, że banki centralne utrzymują ze sobą dzisiaj kontakt telefoniczny, aby zapewnić zachowanie spokoju na rynkach finansowych" - ocenił Adam Chester, główny ekonomista HBOS w Londynie.

"Jeśli konflikt iracki przedłuży się i spadnie zaufanie inwestorów, to jest szansa, że instytucje te obniżą jeszcze stopy procentowe" - dodał.

Również centralny bank Szwajcarii uważnie śledzi sytuację na rynkach i możliwy wpływ działań wojennych w Iraku na kurs szwajcarskiego franka. Szwajcarska waluta zwykle umacnia się w czasie międzynarodowych kryzysów ze względu na polityczną stabilność tego kraju.

Inne kraje obawiają się, że wojna w Iraku może zaszkodzić kursom ich walut. Centralny bank Turcji zapowiedział, że będzie skupował własną walutę jeśli to będzie konieczne, aby ustrzec ją przed nadmierną fluktuacją. Również indonezyjski bank centralny gotów jest bronić rupii, która osłabiła się ostatnio do poziomu najniższego od 4 miesięcy.

Bank centralny Korei Południowej powołał zaś specjalną komisję, której zadaniem jest monitoring i zachowanie stabiliacji na rynku finansowym.

Największe centralne banki na świecie "wpompowały" 120 mld USD w rynki finansowe w pierwszym dniu po ataku terrorystów na USA 11 września 2001 r. 17 września 2001 EBC obniżył postawowe stopy procentowe w ślad za amerykańską Rezerwą Federalną.

wiadomości
waluty
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)