Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belka: Rada Gabinetowa będzie mówić o roli RPP

0
Podziel się:

Przedmiotem obrad Rady Gabinetowej będzie usytuowanie Rady Polityki Pieniężnej w obliczu ewentualnych zmian wynikających z nowelizacji ustawy o NBP

- poinformował minister finansów Marek Belka.

'Będziemy dyskutować konsekwencje różnych propozycji instytucjonalnych, które dzisiaj dyskutuje parlament a które dotyczą Rady Polityki Pieniężnej, i zamierzamy dyskutować różnego rodzaju scenariusze i konsekwencje tych rozwiązań' - powiedział Belka na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu.

'Oczekuję, po posiedzeniu Rady Gabinetowej, że skonkretyzuję swoje propozycje (dla NBP). Po spotkaniu zwrócę się do prezesa NBP z prośbą o spotkanie' - dodał.

Obecnie Sejm pracuje nad trzema projektami nowelizacji ustawy o NBP.

W kwietniu posłowie debatowali nad projektami nowelizacji ustawy o NBP złożonymi przez rząd oraz PSL i Unię Pracy. Oba projekty zostały skierowane do prac w komisji.

Projekt rządowy ma na celu dostosowanie polskich przepisów do prawa Unii Europejskiej, a projekt PSL i UP zakłada poszerzenie składu RPP o sześć osób, wybieranych po dwóch przez Sejm, Senat i prezydenta, oraz rozszerzenie dotychczasowych obowiązków RPP o wspieranie wzrostu gospodarczego oraz walkę z bezrobociem.

Ponadto w ubiegłym tygodniu posłowie skierowali do komisji projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt Prawa i Sprawiedliwości zmierza do zwiększenia roli rządu i Sejmu w ustalaniu polityki pieniężnej. Przewiduje wprowadzenie zapisu, że wzrost gospodarczy ma być jednym z dwóch podstawowych celów wyznaczonych dla NBP.

Teraz podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen.

Prawo i Sprawiedliwość proponuje też wprowadzenie obowiązku zasięgnięcia opinii rządu przy ustalaniu założeń polityki pieniężnej.

Rada Gabinetowa zbiera się w środę o godz. 13.30.

Przedmiotem jej obrad ma być także polityka kursowa i walutowa.

'(Stanowisko rządu ma dotyczyć) ogólnej oceny sytuacji polityki gospodarczej i roli polityki pieniężnej i polityki kursowej na tym tle. Po drugie strategii polityki kursowej dzisiaj, możliwości taktycznych wpływania na kurs waluty w chwili obecnej a także strategii kursowej w perspektywie integracji europejskiej' - powiedział minister finansów.

Dyskusję o polityce kursowej zapoczątkował na początku maja minister finansów Marek Belka, który uznał, że złoty utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie, co nie sprzyja polskim eksporterom.

Rząd oczekuje, że NBP podejmie interwencje na rynku walutowym. Minister finansów przedstawił RPP propozycje zmian w polityce kursowej, które mogłyby osłabić złotego.

Bank centralny jest przeciwny interwencjom, sugerując, że takie posunięcie byłoby mało skuteczne i równocześnie zbyt kosztowne.

Na kwietniowym posiedzeniu RPP opowiedziała się jednomyślnie za pozostawieniem obecnego systemu kursowego bez zmian. Poza naciskami na zmianę polityki kursowej RPP rząd domaga się od jesieni ubiegłego roku głębokiej obniżki stóp procentowych, zarzucając RPP, że nie uwzględnia bieżącej sytuacji gospodarczej kraju. Zdaniem rządu radykalne cięcie stóp pomogłoby eksportowi i ożywiło gospodarkę, której wzrost w 2001 roku nie przekroczył jednego procenta.

Rada zapowiedziała jednak, że nie dokona radykalnej obniżki stóp procentowych, a cięcia będą dokonywane stopniowo.

W kwietniu i maju RPP obniżała wysokość stóp procentowych po 50 pkt. bazowych.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)