Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MFW popiera stopniową redukcję stóp

0
Podziel się:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie widzi obecnie poważnej presji inflacyjnej, popiera jednak prowadzoną przez RPP politykę stopniowej redukcji stóp procentowych

- poinformowała w poniedziałek szefowa misji Susan Schadler.

"Nie widzimy obecnie presji inflacyjnej, uważamy, że inflacja na koniec tego roku utrzyma się poniżej 2 proc., a w przyszłym roku nieznacznie wzrośnie, co pozwala widzieć możliwość dalszego cięcia stóp procentowych" - powiedziała szefowa misji na konferencji kończącej przegląd polskiej gospodarki.

RPP, która od listopada 2002 roku prowadzi politykę redukcji stóp procentowych o 25 pkt. bazowych, jest krytykowana przez rząd za zbyt wolne łagodzenie polityki monetarnej, co według ministra finansów Grzegorza Kołodki może między innymi uniemożliwić osiągnięcia planowanego na ten rok wzrostu PKB o 3,5 proc.

"Popieramy politykę małych kroków przy uwzględnieniu dotychczasowej skali redukcji stóp procentowych" - powiedziała Schadler.

Od lutego 2001 roku stopa referencyjna NBP został obniżona szesnastokrotnie z 19 proc. do 6,25 proc w lutym tego roku.

MFW uważa, że cel średniookresowy stabilizacji inflacji na poziomie 2,5 proc. z możliwością odchylenia o +/- jeden punkt, jaki wyznaczyła Rada Polityki Pieniężnej na okres od 2004 roku do wejścia Polski do strefy euro, jest właściwy.

"W sytuacji gdy Polska powinna wypełnić kryterium inflacyjne zapisane w Traktacie z Maastricht, za właściwy uważamy, przyjęty przez RPP średniookresowy cel stabilizacji inflacji na poziomie 2,5 proc. z możliwością odchylenia o +/- jeden punkt" - uważa Schadler.

Zdaniem szefowej misji przyjęcie nowego średnioterminowego celu inflacyjnego w dłuższej perspektywie ułatwi przyjęcie euro.

"Średnioterminowy cel, zbieżny z kryteriami z Maastricht ułatwi przyjęcie euro. Szczęśliwie mamy do czynienia z korzystnym zbiegiem okoliczności gospodarczych z kryteriami zbieżności" - dodała.

Według przedstawicieli MF i NBP Polska mogłaby przyjąć wspólną walutę europejską w 2007 roku. Schadler powiedziała, że MFW popiera prowadzoną przez NBP politykę unikania bezpośrednich interwencji na rynku walutowym.

"Uważamy, za słuszną politykę banku centralnego unikania bezpośrednich interwencji na rynku walutowym" - uważa szefowa misji MFW.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)