Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na rachunku walutowym rządu na koniec czerwca było 228 mln USD

0
Podziel się:

Na rachunku walutowym rządu w NBP na koniec czerwca znajdowały się środki o wartości 228 mln USD wobec 275 mln USD na koniec maja

- podał we wtorek Edward Basiński, wicedyrektor departamentu długu publicznego w resorcie finansów.

W czerwcu Ministerstwo Finansów zapłaciło 8 mln USD i 8 mln odsetek z tytułu obsługi długu zagranicznego.

'Ze środków pozostających na rachunku walutowym rządu sfinansowane zostały w czerwcu płatności odsetkowe wobec międzynarodowych instytucji finansowych, takich jak Bank Światowy i EBI, oraz niewielkie odsetki dla Klubu Paryskiego' - powiedział PAP Basiński.

Odsetki od długu zagranicznego mają wpływ na wynik rachunku bieżącego bilansu płatniczego, gdzie są ujmowane w kategorii dochody w pozycji wypłaty.

Dane o czerwcowym bilansie płatniczym NBP poda 31 lipca.

Basiński dodał, że w czerwcu z konta walutowego wypłacono także 28 mln USD i 4 mln euro rat kapitałowych, również wobec międzynarodowych instytucji finansowych. Rachunek walutowy rządu w NBP powstał na początku 2000 roku, aby gromadzić na nim część wpływów z prywatyzacji, przeznaczanych następnie na obsługę zadłużenia zagranicznego Polski oraz jego wcześniejszy wykup. Konto ma również zapobiegać nadmiernemu i sztucznemu wzrostowi kursu złotego w związku z realizacją transakcji prywatyzacyjnych.

W lutym 2001 roku MF i NBP podpisały umowę rozszerzającą formułę rachunku walutowego o inne przychody zagraniczne: z emisji obligacji na rynkach zagranicznych, kredytów i pożyczek. Dzięki tej umowie na konto wpłynęła między innymi część przychodów z tegorocznej emisji euroobligacji.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)