Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niższa rentowność euroobligacji

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów liczy na to, że rentowność najbliższej emisji euroobligacji będzie mniejsza niż 74 punkty bazowe powyżej dziesięcioletnich obligacji niemieckich (bundów)

- poinformował wiceminister Andrzej Raczko.

'Liczę na rentowność lepszą dla nas, czyli niższą od tej rentowności, którą uzyskaliśmy w grudniu 2001 roku, kiedy było to 74 punkty bazowe powyżej bundów' - powiedział Raczko w piątek na konferencji prasowej.

Polska zamierza w lutym wyemitować euroobligacje o wartości 750 mln euro.

'Prezentacja oferty tej emisji zaplanowana jest na 18-22 lutego. W tym czasie przedstawiciele ministerstwa zaprezentują potencjalnym inwestorom obligacje w Londynie, Frankfurcie, Monachium, Amsterdamie, Paryżu i Mediolanie' - dodał wiceminister.

W styczniu resort wybrał Credit Suisse First Boston i Schroder Salomon Smith Barney na agentów emisji polskich euroobligacji o wartości 750 mln euro. Wcześniej resort podawał, że prawdopodobnie będą to papiery z dziesięcioletnim terminem wykupu.

Na początku ubiegłego roku Polska wyemitowała euroobligacje o wartości 750 mln euro. Agentami ubiegłorocznej emisji były Deutsche Bank i Merrill Lynch.

W listopadzie MF przeprowadziło uzupełniającą emisję tych papierów, o wartości 250 mln euro.

Pierwsza transza ubiegłorocznej emisji wartej 750 mln euro, o oprocentowaniu 5,5 proc. i terminie wykupu 14 lutego 2011 roku, została sprzedana w styczniu 2001 roku przy rentowności 80 pkt. bazowych powyżej odpowiednich niemieckich papierów rządowych (5,64 proc.).

W listopadzie 2001 roku MF sprzedało uzupełniającą transzę tej emisji o wartości 250 mln euro, identycznym terminie wykupu i oprocentowaniu, ale rentowność dodatkowej transzy wyceniono na 74 pkt. bazowe powyżej niemieckich obligacji rządowych (5,37 proc.), co dało MF cenę na poziomie 100,902 proc. wartości nominalnej.

Projekt budżetu na rok 2002 zakłada, że Polska wyemituje euroobligacje o wartości 0,8 mld USD i 1 mld euro.

wiadomości
waluty
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)