Kto ma prawo do ulgi odsetkowej?
Podatnik musi spełnić odpowiednie warunki, aby odliczyć od dochodu (przychodu) odsetki od kredytu, zapłacone w danym roku podatkowym. Wśród nich znajduje się np. określony typ wydatków, na które można wydać pieniądze.
Odliczeniu podlegają wydatki na spłatę odsetek od:
• kredytu udzielonego w latach 2002 - 2006 na inwestycję mającą na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, czyli:
- budowę budynku mieszkalnego albo
- wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
- zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
- nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego;
• kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego;
• każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę poprzedniego zobowiązania - do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed 1 stycznia 2007 r. (nie później niż 31 grudnia 2027 r.).
Ulga odsetkowa - kto nie skorzysta?
Ustawodawca nie uwzględnił kredytów na lokale kupowane na rynku wtórnym. Nie można też odliczyć odsetek od kredytu na zakup drugiego mieszkania. To jednak nie wszystko. Ulga odsetkowa nie przysługuje również na budowę garażu czy zakup gruntu. Co więcej, nie skorzystają z niej osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy udzielony przez kasy mieszkaniowe oraz ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Prawo do odliczenia ulgi mieszkaniowej nie przysługuje również dla kredytobiorców, którzy podpisali umowę kredytową na zasadach określonych w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.
Jak już wspomniano, ulgę odsetkową odliczać można wyłącznie do 2027 roku. Po tym okresie prawo do niej automatycznie wygasa.
Twój e-PIT - rozlicz ulgę podatkową!
Ulgę podatkową 2020 musisz rozliczyć do 30 kwietnia. Im wcześniej to zrobisz, tym szybciej możesz spodziewać się ewentualnego zwrotu podatku. W jaki jednak sposób uwzględnić ulgę odsetkową w deklaracji podatkowej? Musisz wiedzieć, że do tego celu służy specjalne oświadczenie PIT-2K. To właśnie w nim znajdują się dane identyfikacyjne, które pozwalają na weryfikację słuszności rozliczenia ulgi, tj. czy rzeczywiście Ci przysługuje.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, możesz skorzystać z portalu Ministerstwa Finansów. Dostępny jest na nim Twój e-PI, czyli deklaracja podatkowa w wersji online. Wystarczy, że założysz profil zaufany, a rozliczenie zajmie Ci zaledwie chwilę. Jedyne co musisz zrobić, to sprawdzić czy dane znajdujące się w Twojej deklaracji zgadzają się ze stanem faktycznym. Jeśli tak - to zatwierdź wniosek. W przypadku, gdy okaże się, że konieczne jest wprowadzenie zmian, masz możliwość edycji, a PIT możesz wypełnić ręcznie.
Jak wygląda logowanie do usługi Twój e-PIT? Do zalogowania będzie potrzebny numer PESEL, ale i dane z poprzedniego rozliczenia dotyczące kwoty przychodu. Warto zatem archiwizować tego rodzaju dokumenty bądź zapisać kwotę przychodu oraz ew. nadpłatę lub zwrot podatku.
Ulga odsetkowa - podsumowanie
Ulga odsetkowa przysługuje osobom które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w latach 2002-2006. Od dochodu odliczyć można jedynie wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, które zostały uwzględnione w ustawie. Deklarację podatkową złożysz teraz online. Jeśli założysz profil zaufany, zajmie Ci to jedynie chwilę.