Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Głośna ulga odejdzie do lamusa? Szykuje się wielka migracja wśród programistów

41
Podziel się:

W 2025 roku zaobserwujemy masowe przejścia programistów z podatku liniowego na ryczałt ewidencjonowany - uważa Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt. Chodzi o szykowane przez resort finansów zmiany w głośnej uldze IP Box.

Głośna ulga odejdzie do lamusa? Szykuje się wielka migracja wśród programistów
Minister finansów Andrzej Domański (Agencja Wyborcza.pl, Fot. Maciej Wasilewski / Agencja Wyborcza.pl)

W miniony poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, prowadzonym na stronie kancelarii premiera, opublikowano informację o pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów, ma trafić pod obrady rządu w trzecim lub w czwartym kwartale bieżącego roku.

Zmiany w podatkach. Resort podał szczegóły

"W projekcie planowanych zmian jest kilka zwolnień ale co zaskakujące, to dodanie nowych warunków dla tzw. ulgi IP Box. Ulga polega na tym, że dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnych opodatkowany jest stawką podatku 5 proc. Chociaż ustawa wymienia aż osiem praw własności intelektualnych, to najbardziej popularną jest autorskie prawo do programu komputerowego. Z ulgi IP Box w korzysta ok. 6-7 tys. podatników PIT oraz tylko ok. 150 podatników CIT. Podatnicy PIT korzystający z preferencji to zdecydowana większość samozatrudnionych programistów" - pisze w komentarzu dla money.pl Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przedsiębiorcy w końcu doczekają się ważnej zmiany? Oto możliwy scenariusz

W ocenie eksperta warunek zatrudniania spowoduje marginalizację ulgi IP Box, z której chętnie korzystają m.in. pracownicy z branży IT.

"Liczba podatników PIT z ulgą spadnie do blisko zera. Programiści z ulgą opodatkowani obecnie są podatkiem liniowym 19 proc. Ulga pozwala obniżyć podatek aż o 14 proc. Jeśli warunek zostanie wprowadzony, to z pewnością w 2025 r. zaobserwujemy masowe przejścia programistów z podatku liniowego na ryczałt ewidencjonowany, gdzie właściwą stawką dla programistów jest 12 proc. Z tym zastrzeżeniem, że opodatkowane są przychody, a nie dochodu czyli przychody pomniejszone o koszty" - wskazuje Juszczyk.

Zgodnie z projektem planowane jest objęcie dochodów z ulgi IP Box daniną solidarnościowa. Tu stawka wynosi 4 proc. "Przychody z ryczałtu nie podlegają dodatkowemu opodatkowaniu. Ostatnim aspektem przemawiającym za ryczałtem jest składka zdrowotna, która na ryczałcie jest limitowana. Reasumując, po takiej zmianie fiskus będzie notował większe wpływy, ale i też będzie miał większą kontrolę nad podatnikami, chociażby poprzez aspekt braku uwzględniania wydatków w kosztach firmowych" - dodaje ekspert.

Zmiany mają objąć również daninę solidarnościową dla beneficjentów fundacji rodzinnej. "Fundacje rodzinne funkcjonuję dopiero od roku. Wielu przedsiębiorców kierując się głównie sukcesją, zdecydowało się na jej założenie. Liczba założonych już fundacji i tych czekających na wpis do Krajowego Rejestru Sądowego przerosła oczekiwania. Objęcie beneficjentów daniną solidarnościową może wpłynąć również na jej atrakcyjność. Z drugiej strony w większości przypadków od dochodów płacimy jednak daninę" - podsumowuje Juszczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
nobo
35 min. temu
podobno to mnogosc zmian zmiotla poprzedni rzad lol
grażyna
41 min. temu
najważniejsze że jest osiem nowych ministerstw ponad 130 ministrów i minisrer i premie dla swoich i stanowiska w spółkach Skarbu Państwa i na finasowanie marszów gejów i lesbijek w Gliwicach bo wybory wygrała żona Budki pozostaje pytanie ile mieszkań będzie miała na koniec kadencji
pisowskitroll
2 godz. temu
to jakie podatki płaci pan Wojciechowski jeden z najbardziej utytułowanych ekspertów na tym portalu, największy przeciwnik budowy CPK, który dostał posadę w radzie nadzorczej owej spółki i już mu nie przeszkadza podobnie jak nowym starym dziennikarzom publicznej , że kasa nie na onkologie , in vitro, aborcję ale na prywatne konta wpływa
waldemar
2 godz. temu
biorąc pod uwagę ilość takich podatników budżet nie straci i nie zyska ale gdyby dziennikarze, artyści, eksperci wp i nie tylko, celebryci zaczęli płacić podatki jak ci zarabiający najniższą krajową a nie dopiero po odliczeniu 50% kosztów uzyskania przychodu od razu było by widać różnicę a poza tym czy Orłoś, Kraśko, Palikot, Wojewódzki i wielu innych tak zarabiających zapłacili zaległe podatki
Wiecie
2 godz. temu
Pan Duda mówi jest pewne ,tusk mówi ,Poco jato Powiedzialem,taki to jest jest jednym głosem mówienie głupkowate redaktorki
...
Następna strona