Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

"Nastąpił przełom". Rewolucyjny wyrok sądu dla wynajmujących mieszkania

116
Podziel się:

Wynajmujący mieszkania mogą płacić niższe podatki, a nawet domagać się zwrotu nadwyżki podatku - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. "Nastąpił przełom" - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Nastąpił przełom". Rewolucyjny wyrok sądu dla wynajmujących mieszkania
Rewolucyjny wyrok sądu ws. podatku od wynajmu mieszkania (Agencja Wyborcza, Tomasz Stanczak, foto-lodz)

"Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ogłosił właśnie, że tylko te budynki, które faktycznie są zajęte do prowadzenia działalności, podlegają najwyższej stawce opodatkowania podatkiem od nieruchomości" - czytamy w "GW". W opinii dziennika jest to "przełom".

"Wyborcza" przypomina, że jeszcze z końcem 2022 r. prywatny najem mieszkania rozliczano według 12 i 32. proc. skali podatkowej. Inną opcją było opodatkowanie ryczałtem, które pozostało jedyną opcją rozliczenia po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

W praktyce spowodowało to brak możliwości odliczania kosztów. "GW" zaznacza jednak, że "oprócz najmu prywatnego można jednak prowadzić wynajem mieszkania, mając firmę (tzw. najem z działalności gospodarczej). I tu pojawił się problem".

"Otwarta droga do rewizji"

Dlaczego? Jak dotąd wynajmujący mieszkanie osobie fizycznej płacił fiskusowi 1 zł za m kw. - bez względu na to, czy lokal wynajmowano prywatnie, czy z działalności gospodarczej. Po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2020 r. doszło jednak do zamieszania.

"Sąd stwierdził, że mieszkanie jest zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, jeśli jego właściciel wynajmuje nieruchomość, prowadząc firmę. A w związku z tym należy się wyższy podatek" - czytamy w "GW". Podobnego zdania był resort finansów, co oznacza, że wyższy podatek płaci się, gdy to wynajmujący prowadzi działalność gospodarczą i z działalności gospodarczej rozlicza przychody z wynajmu. W takiej sytuacji stawka rośnie do 28,78 zł za 1 m kw.

Innego zdania jest WSA w Warszawie. W prowadzonej sprawie spółka wynajmowała osobom fizycznym mieszkania tylko na cele mieszkaniowe i zdaniem burmistrza oraz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w tej sytuacji należy się wyższy podatek, gdyż spółka jako wynajmujący prowadzi działalność gospodarczą. Do WSA wpłynęła skarga.

- Podkreśliliśmy, że aby budynek mieszkalny lub jego część mogły zostać opodatkowane stawką właściwą dla budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, to muszą być zajęte na prowadzenie takiej działalności - powiedział pełnomocnik spółki, adw. Paweł Chmielowiec z Kancelarii Prawnej Skarbiec.

Sąd przyznał spółce rację.

Wydane rozstrzygnięcie warszawskiego sądu otwiera drogę do rewizji swoich zobowiązań z tytułu podatku od nieruchomości dla tych przedsiębiorców, którzy padli ofiarą błędnej, profiskalnej interpretacji przepisów przez organy skarbowe. Przedsiębiorcy mogą domagać się zwrotu nadpłaconych podatków. Z uzasadnienia wyroku będą mogły korzystać również firmy, które będą ustalać stawkę opodatkowania swoich nieruchomości w przyszłości - dodał Chmielowiec w rozmowie z "GW".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
...../
2 tyg. temu
Merkury krąży w odległości 57,91mln kilometrów od Słońca, a więc mniej więcej w połowie drogi między Ziemią a Słońcem. Obieg wokół Słońca po orbicie zajmuje mu ok.88 dni. Natomiast obrót wokół własnej osi zajmuje mu 58,7 dnia (merkuriańska doba). Wynika, więc z tego, że doba na Merkurym trwa aż 2/3 roku. Spowodowane jest to prawdopodobnie mocnym oddziaływaniem grawitacyjnym Słońca, które ma zapewne wpływ na zwolnienie ruchu wirowego. Wynikiem tak wolnej rotacji Merkurego jest to, że każde miejsce na tej planecie jest nieprzerwanie, przez trzy miesiące oświetlone światłem słonecznym, co doprowadza do osiągnięcia temperatury nawet 430*C na oświetlonej części planet
Panipani
5 miesięcy temu
Niech sprawdzą mieszkania komunalne w stolicy. Niby biedni wynajmują je po cichu, a sami mieszkają gdzie indziej bez meldunku
768
5 miesięcy temu
Bzdety.
zzzz
5 miesięcy temu
Jeżeli jakiś inwestor chce inwestować w Polsce to tutaj żyje i pracuje oraz tu odprowadza podatki. A nie na innym krańcu europy i tam płaci podatki jak mu pasuje.
Jolek
5 miesięcy temu
Kolejny wyrok korzystny dla lobby zagranicznych inwestorów którzy weszli na rynek mieszkaniowy , bo na rynku biur coraz gorzej po pandemii i pracy zdalnej
...
Następna strona