Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

Ostatnie dni na rozliczenie PIT. O tym trzeba pamiętać

4
Podziel się:

Pozostało już tylko kilka dni, aby rozliczyć się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2023 r. Nie warto jednak zwlekać. Nie każdy pamięta o terminie uregulowania ewentualnej należności związanej z niedopłatą podatku. Termin jest taki sam jak na złożenie samego zeznania, czyli do 30 kwietnia.

Ostatnie dni na rozliczenie PIT. O tym trzeba pamiętać
Dziś rozliczenie PIT można zrobić na kilka różnych sposobów (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Rozliczenie PIT musi złożyć każdy, kto osiąga dochody podlegające opodatkowaniu. To obowiązek niezależnie od tego, czy pochodzą one z umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło, czy z działalności gospodarczej albo emerytury.

Dziś można to zrobić na kilka różnych sposobów. Od 2018 r. Ministerstwo Finansów zachęca z korzystania z usługi Twój e-PIT.

Od tego roku z tej opcji mogą również korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą, które były dotychczas pomijane przez e-Urząd Skarbowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Firmy zwalniają pracowników. Eksperci: to są lokalne dramaty, tragedii na rynku nie ma

Nowe formularze dla przedsiębiorców

Aby skorzystać z tego sposobu rozliczenia, wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl, zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i wybrać usługę Twój e-PIT. Ta opcja działa przez całą dobę. Można zrobić rozliczenie na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. Na stronie dostępne są wstępnie rozliczone zeznania podatkowe, które można ewentualnie uzupełnić.

Dla "etatowców" to o tyle istotne, że w wielu wypadkach wystarczy przejrzenie PIT i ewentualne wprowadzenie zmiany wynikającej np. z narodzin dziecka i uzyskania w związku z tym ulgi, czy chęci zmiany organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5 proc. podatku. Następnie wystarczy tylko zaakceptować zeznanie i je wysłać.

Nowe formularze dla przedsiębiorców

Warto wiedzieć, że w tym roku Twój e-PIT został rozbudowany. W poprzednich latach dostępne były w nim formularze PIT-37 i PIT-38, a także oświadczenia PIT-OP i PIT-DZ. Teraz dołączyły do nich trzy kolejne formularze, z których będzie mogła skorzystać część przedsiębiorców:

  • PIT-36L – nowy formularz do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych podatkiem liniowym;
  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie też służył do rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem;
  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych i z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Wykazanie ulg jest w naszym interesie

Jeżeli z jakichś powodów wolimy sami wypełnić formularz PIT, musimy pamiętać o tym, aby dokument trafił do urzędu skarbowego do 30 kwietnia. W momencie, gdy wysyłamy go pocztą, data wysyłki na liście nie może przekroczyć tego terminu.

Do poprawnego wypełnienia deklaracji będziemy potrzebować formularza PIT-11, który do skarbówki wysłał nasz pracodawca. W nim znajdziemy kwoty potrzebne z kolei do wypełnienia PIT-37, przeznaczonego dla podatników uzyskujących przychody z tytułu pracy czy świadczeń społecznych, jak np. emerytura lub renta.

W naszym interesie leży wykazanie ulg, z których możemy skorzystać w danym roku. Pracodawca nie musi wiedzieć, jakie ulgi nam przysługują, nie ma również takiego obowiązku, aby to wykazać w PIT-11.

Obowiązek dla 21 mln Polaków. Kiedy zwrot z podatku?

Jeśli rozliczamy się za pomocą usługi Twój e-PIT (albo inną elektroniczną metodą, np. z wykorzystaniem systemu e-Deklaracje) i przysługuje nam zwrot podatku, dostaniemy pieniądze w ciągu 45 dni od złożenia zeznania. W przypadku rozliczenia drogą papierową, na zwrot trzeba czasem poczekać nawet trzy miesiące.

W deklaracji możemy wskazać organizację pożytku publicznego, która otrzyma 1,5 proc. naszego podatku. W tej sprawie mamy całkowitą dowolność i możemy wybrać dowolnie spośród zweryfikowanych instytucji.

Rozliczenie PIT to obowiązek, który obecnie dotyczy około 21 mln osób w Polsce — tyle mniej więcej deklaracji zostało złożonych w ubiegłym roku.

  • Najwięcej zeznań, około 11,9 mln, zostało rozliczonych w usłudze Twój e-PIT.
  • Około 8 mln deklaracji zostało złożonych za pomocą systemu e-Deklaracje.
  • Natomiast niespełna 7 proc. wszystkich PIT-ów, czyli ok. 1,3 mln zeznań, podatnicy złożyli w formie papierowej.

Niedopłata? Trzeba uregulować do końca kwietnia

Możliwość składania PIT-ów dla większości Polaków rozpoczęła się 15 lutego. Od tego dnia w serwisie Twój e-PIT zostały udostępnione dokumenty wstępnie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową.

Warto także pamiętać o terminie uregulowania ewentualnej należności związanej z niedopłatą podatku. Czas na rozliczenie z urzędem skarbowym jest taki sam, jak na złożenie samego zeznania, czyli do 30 kwietnia tego roku.

Do końca tego miesiąca należy złożyć również PIT-28 wykorzystywany np. przy ryczałcie za prywatny najem mieszkania. To zmiana w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to ostatecznym terminem był ostatni dzień lutego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Normalni
1 tyg. temu
Jak to jest że dzieciaci dostają 800 plus na każde dziecko, rodzinny kapitał opiekuńczy (12 000 rocznie na dziecko) , laptop plus, wyprawka plus, becikowe plus, bon turystyczny plus i jeszcze dostają zwrot podatku ulgi na dzieci? Skoro dostają zwrot podatku to z jakiej racji dostaje jeszcze nieopodatkowany socjal!? Kto ma na to wszystko zarabiać? U mnie w bloku w dwóch rodzinach " matki" przestały pracować bo im się " nie opłaca" . Dzieci mają w wieku szkolnym i żłobkowym - spokojnie mogłyby wrócić do pracy. O ile wiem obowiązkiem rodzica jest utrzymywać dziecko do 18 rż. Skoro te "matki" przestały pracować, to znaczy że uchylają się od obowiązku utrzymania swoich dzieci. W tym kraju nie ma na służbę zdrowia, na policję i na wojsko, na porządne DPSy , gdzie możnaby W ROZSADNEJ CENIE powierzyć pod opiekę schorowanych członków rodziny podczas gdy inny idą do pracy, a stać nas na hodowanie pasożytów, którzy tylko zgarniają socjal i rezygnują z pracy, a inni są zmuszani na nich harować. Kiedy w końcu ktoś pogoni te leniwe pasożytujące na zdrowym społeczeństwie baby do pracy?! Jak mają zwroty z podatków, to zabrać im cały socjal!!
Lukas
1 tyg. temu
Super pieniądze można mieć z nieruchomości, tylko warto współpracować z profesjonalnym podmiotem od zarządzania nieruchomości, jak Polzen, by wartość nieruchomości cały czas rosła.
Wiem
1 tyg. temu
Dlaczego nie napiszecie, że nie wszyscy mogą wejść na e pit.Kto miał 0 zero zwrotu lub nadpłatę przy weryfikacji nie otworzy formularza i nie podejrzy.
healer
1 tyg. temu
skorzystałem jak zawsze z e-pita. Wyszła niedopłata w wysokości 1,00 zł. Przelałem tą złotówkę. Ale wydaje mi się to nieco śmieszne....