Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

PiS zostawia miny i pułapki dla nowego rządu. "Nie zostawił miejsca na uszczuplenie VAT-u"

27
Podziel się:

Konieczne jest zamrożenie cen energii w 2024 r. to sprawa, którą należy się szybko zająć - powiedział wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko. - PiS, zastawiając miny i pułapki dla nowego rządu, nie zostawił miejsca w budżecie państwa na uszczuplenie VAT-u w wyniku obniżonej stawki na żywność - zaznaczył.

PiS zostawia miny i pułapki dla nowego rządu. "Nie zostawił miejsca na uszczuplenie VAT-u"
Wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko. (Licencjodawca, Beata Zawrzel/REPORTER)

W czwartek trafił do Sejmu rządowy projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Przewiduje przedłużenie na 2024 r. funkcjonowania mechanizmów osłonowych m.in. dla gospodarstw domowych i tzw. odbiorców wrażliwych oraz gospodarstw rolnych.

Dopłaty "będą musiały być".

Michał Kobosko pytany o zamrożenie cen energii powiedział, że jest to sprawa, która należy szybko się zająć i ocenił, że nie było żadnego powodu, dla którego rząd nie zajął się wcześniej tą kwestią i nie zaplanował działania. Dopytywany, czy będą dopłaty do cen energii od stycznia przyszłego roku, odparł: "będą musiały być".

Będzie musiało być zamrożenie cen przez pewien okres. Mówimy tutaj prawdopodobnie o okresie półrocznym, a potem o stopniowym odmrażaniu, bo nie da się wiecznie, na zawsze zamrozić cen energii i oderwać ich od cen rynkowych - wskazywał.

Pytany o propozycje PiS odnośnie obniżenia od stycznia 2024 r. VAT-u na żywność z 5 proc. do zera podkreślił, że to "jeden z kolejnych tematów, niezwykle ważny i trudny". - PiS, zastawiając różnego rodzaju miny i pułapki dla nowego rządu, nie zostawił miejsca w budżecie państwa, nie zaplanował miejsca w budżecie państwa na uszczuplenie VAT-u właśnie w wyniku obniżonej stawki na żywność. To jest duże wyzwanie, ale poradzimy sobie z tym wyzwaniem i zrobimy to szybko - zapewnił.

Wsparcie odbiorców energii

Rządowy projekt ustawy o nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw Rada Ministrów przyjęła w miniony wtorek.

Jak podano wówczas w komunikacie KPRM, w przypadku energii elektrycznej projekt przewiduje zamrożenie cen i stawek opłat dla gospodarstw domowych. Rozwiązanie to - poinformowano - jest kontynuacją dotychczasowego wsparcia odbiorców w gospodarstwach domowych, w tym wsparcia zużycia energii na potrzeby zbliżone do zużycia w gospodarstw domowych (np. części wspólne budynków, garaże, domy letniskowe, lokali o charakterze zbiorowego zamieszkania).

Zgodnie z komunikatem "mrożenie" cen i stawek opłat dystrybucyjnych zakłada, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej i stawek opłat dystrybucyjnych w taryfach na rok 2024 w rozliczeniach z odbiorcami, do limitu 3 MWh dla ogółu gospodarstw domowych, 3,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami oraz 4 MWh dla gospodarstw domowych rolników jak i posiadaczy Karty Dużej Rodziny, przewidziana jest stabilizacja ich rachunków za obrót i dystrybucję energii na poziomie cen i stawek opłat taryfowych z 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
maras
6 miesięcy temu
I bardzo dobrze w końcu ten neo rząd sam się kreował na tego mądrzejszego i sprawniejszego w rządzeniu hahaha
mine/T nie/T
6 miesięcy temu
PO wiedział Donald PO niemiecku i zrobił PO francusku Władimirowi ...
CIECIA osoba
6 miesięcy temu
Kichawa mi opadła , KO perta się gdzieś za PO działa !!!
janek
6 miesięcy temu
ok pisiorki, to teraz wytłumaczcie mi, bo nie rozumiem. Jak pis rządził to nie zapisał na to środków w budżecie na 2024 rok. To jakim ujem to jest teraz wina Pana hołowni? xD
2 PO śladki
6 miesięcy temu
PO co KO mu w Polsce trzecia ruska droga , jak jest w Berlinie u Olafa i w Moskwie u ZBiR-a ; a nawet u Nachalnego/Jacha w Tel Awiwie ?
...
Następna strona