Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Resort finansów łagodzi zasady opodatkowania farm fotowoltaicznych. Fiskus się ugiął

6
Podziel się:

Ministerstwo Finansów ugięło się pod nawałą krytyki i łagodzi zasady opodatkowania farm fotowoltaicznych. Poszło też na ustępstwa w sprawie budowli - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Resort finansów łagodzi zasady opodatkowania farm fotowoltaicznych. Fiskus się ugiął
Fotowoltaika na gruncie. (Unsplash)

Dziennik zauważa, że w opublikowanej właśnie wersji projektu nowelizacji resort finansów uwzględnił postulaty ekspertów oraz przedstawicieli wielu branż, zwłaszcza fotowoltaicznej i telekomunikacyjnej.

"Przede wszystkim rozwiewa wątpliwości dotyczące opodatkowania farm fotowoltaicznych i magazynów energii".

Ekspert podatkowy z kancelarii MDDP Rafał Kran przekonuje, że na nowej wersji projektu najbardziej zyskuje branża OZE. Wskazał on, że branży "udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych".

Podatek od nieruchomości nie będzie więc hamulcowym rozwoju tej branży. Podobnych postulatów energetyki konwencjonalnej i wodnej nie uwzględniono. Branża narciarska również powinna być zadowolona. Wyciągi narciarskie mają być opodatkowane tylko od części budowlanych, z pominięciem w podstawie opodatkowania, m.in. krzesełek czy gondol. Podatkowi nie mają też wprost podlegać obiekty małej architektury, np. wiaty rowerowe – stwierdził ekspert.

Jak podkreśla "DGP" w świetle nowych przepisów ma być jasne, że podatek będzie pobierany wyłącznie od ich części budowlanych. Będzie też pewność, że przydrożne kapliczki i krzyże są nieopodatkowane. Został wprowadzony jednoznaczny podział na budynki i budowle, bo będzie wyraźnie napisane, że budowlą jest obiekt niebędący budynkiem" - informuje gazeta.

Właściciele garaży mogą odetchnąć

Według dziennika również właściciele garaży mają powody do zadowolenia. W pierwotnej wersji projektu zakładano, że podatek według niższej stawki (takiej jak dla mieszkań) będą płacić właściciele miejsc parkingowych w garażu wielostanowiskowym.

"W nowej wersji korzystniejsza stawka przysługuje niezależnie od tego, czy garaż jest wielostanowiskowy, czy indywidualny" - czytamy w "DGP".

"Nie poprawiła się natomiast sytuacja właścicieli silosów, elewatorów czy zbiorników" - napisano. Nie będzie już bowiem wątpliwości, że zapłacą oni podatek według wyższej stawki – właściwej dla budowli. Powstają natomiast pytania o to, co w praktyce będzie urządzeniem budowlanym (które będzie opodatkowane jako budowla) - wskazano.

Zmiany od przyszłego roku

"Zmiany w opodatkowaniu nieruchomości powinny wejść w życie 1 stycznia 2025 r., bo są skutkiem dwóch wyroków, w których Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność dzisiejszej definicji budowli oraz zróżnicowanego opodatkowania garaży. Ale MF planuje znacznie więcej zmian i dlatego chce wydłużyć termin na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 r." - pisze "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
PYTANIE
5 dni temu
Co będzie gdy WSZYSCY posiadacze instalacji PV wyłączą o ustalonej godzinie swoje instalacje np. na 1 godzinę ???
PYTANIE
5 dni temu
Co będzie gdy zdenerwowani posiadacze instalacji PV wyłączą o ustalonej godzinie swoje instalacje np. na 1 godzinę ???
Zen
5 dni temu
jak fiskus się ugiął...- nowy rząd brnie w nonsens na życzenie zagranicy - zlikwiduj węglową a włącz atomową - faktycznie zmiana ekologiczna jak diabli
Ano...
5 dni temu
No patrzcie jaki pan łaskawy... Nie będzie bił 5 razy dziennie tylko 2 razy dziennie i nie kłonicą tylko pasem. Uśmiechacie się?
stary
5 dni temu
Dla mnie urzędnicy to inny gatunek. Ich jedynym celem życia jest szukanie nowych podatków. Są jakieś granice...państwo i tak już zabiera 80% tego co wypracujemy. Czy nie jest to dziwne że im nie wystarcza ?