Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fiskus łupie pośrednio

0
Podziel się:

W Polsce udział podatków bezpośrednich w ogólnym ciężarze podatkowym jest najniższy wśród krajów Unii Europejskiej - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Jednocześnie Polska należy do krajów o najwyższym udziale podatków pośrednich (czyli podatku VAT i akcyzy) w ogólnym obciążeniu podatkowym

Fiskus łupie pośrednio

W Polsce udział podatków bezpośrednich w ogólnym ciężarze podatkowym jest najniższy wśród krajów Unii Europejskiej - wynika z opublikowanych w piątek danych statystycznych, opracowanych przez europejski urząd statystyczny Eurostat.

Podatki bezpośrednie w Polce stanowiły w 2003 roku 19,7 proc. ogólnego obciążenia podatkowego. Podobny poziom opodatkowania bezpośredniego był w Słowenii (20,8 proc.). Najwyższy udział w obciążeniu podatkowym ogółem podatki bezpośrednie miały w Danii (59,6 proc.) i Wielkiej Brytanii (42 proc.)

Jednocześnie Polska należy do krajów o najwyższym udziale podatków pośrednich (czyli podatku VAT i akcyzy) w ogólnym obciążeniu podatkowym - w 2003 roku wynosił on 41,8 proc. Wyższy udział miał Cypr (49,4 proc.), Węgry (42,3 proc.) i Portugalia (41,9 proc.). Podatki pośrednie najmniej "ważą" w ogólnym obciążeniu podatkowym w Belgii (28,8 proc.) i Niemczech (29,7 proc.). Średnia europejska wynosi 33,8 proc.

Pod względem udziału świadczeń socjalnych w ciężarze podatkowym Polska znajduje się w okolicach średniej 25 krajów UE (34,5 proc.). Świadczenia socjalne stanowiły w Polsce w 2003 r. 38,5 proc. obciążeń podatkowych, co oznacza spadek w porównaniu do 2002 roku z poziomu 38,7 proc.

Ogólne obciążenie podatkowe odniesione do PKB wynosiło w Polsce w 2003 roku 35,8 proc., co oznacza niewielki wzrost (z 35,5 proc.) w roku poprzednim.

W 2003 roku ogólne obciążenia podatkami średnio w krajach UE wynosiły 41,5 proc. PKB w porównaniu do 41,3 proc. rok wcześniej. We wszystkich nowych krajach członkowskich stosunek opodatkowania do PKB był niższy od średniej 15 krajów starej Unii (41,8 proc.)

Wśród 25 krajów UE najwyższy stopień obciążenia podatkami w stosunku do PKB był w Szwecji (51,4 proc.) i Danii (49,8 proc.), a najniższy na Litwie (28,7 proc.) i Łotwie (29,1 proc.)

W porównaniu do roku 2002 obciążenie podatkami wzrosło w 2003 roku w siedemnastu krajach członkowskich, spadło w siedmiu, a w Niemczech nie zmieniło się.

Zapytana o wnioski z danych o obciążeniach podatkowych w kontekście debaty na temat harmonizacji podatków, rzeczniczka komisji Amelia Torres powiedziała, że ten materiał "nie służy wyciąganiu konkluzji w sprawie harmonizacji podatków".

"Jest on bardziej potrzebny do indywidualnej oceny sytuacji budżetowej poszczególnych krajów członkowskich. Komisja nie będzie proponowała podnoszenia lub opuszczania podatków w poszczególnych krajach" - powiedziała Torres.

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)