Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka o podatki w UE

0
Podziel się:

Francja chce, aby Bruksela oddała krajom członkowskim UE prawo do suwerennego decydowania o niektórych podatkach, w tym VAT - pisze "Financial Times".

*Francja chce, aby Bruksela oddała krajom członkowskim UE prawo do suwerennego decydowania o niektórych podatkach, w tym VAT - pisze brytyjski dziennik "Financial Times". *

Gazeta zaznacza, że temat to część dyskusji w tym kraju o tym, czy niektóre kompetencje powinny znowu znaleźć się w rękach rządów lub samorządów, zamiast pozostawać w gestii Brukseli.

W dziedzinie podatków prawodawstwo unijne jest bardzo ograniczone i dotyczy przede wszystkim podatku VAT oraz akcyzy. Stawka podstawowa VAT nie może być niższa, niż 15 proc., zaś na stosowanie stawek preferencyjnych trzeba zgody wszystkich krajów członkowskich.

"Paryż wpadł we wściekłość z powodu ostatniego sporu w UE dotyczącego VAT, którego częścią było blokowanie przez Niemcy planu prezydenta Jacques'a Chiraca, by pobierać obniżony podatek od restauratorów" - pisze dziennik.

"FT" przypomina spór o VAT: "Poza tym, że upadł pomysł, by obniżyć VAT dla restauratorów, to jeszcze Polska groziła blokowaniem umowy pozwalającej Francji obniżyć stawki na remonty domowe".

Gazeta powołuje się na wysokich rangą francuskich urzędników, którzy mieli powiedzieć, że przy okazji sprawy VAT wróciły pytania o rolę UE w polityce podatkowej. Przyznaje jednak, że w najbliższych latach nie ma mowy o odwróceniu kierunku europejskiej integracji, także w dziedzinie podatków. Wymagałoby to bowiem zmiany traktatu - na co, zdaniem "FT", nie zanosi się wcześniej, niż w 2009 roku, kiedy UE wróci do ratowania odrzuconej w zeszłym roku konstytucji.

Zdaniem francuskich urzędników ponowne przyjrzenie się sprawie unijnej "subsydiarności" (zasada, w myśl której decyzje powinny zapadać na możliwie najniższym szczeblu: to, o czym może zadecydować władza lokalna, nie musi być rozstrzygane w Brukseli - PAP) byłoby pokazaniem, że UE odpowiada na obawy francuskich obywateli, którzy, podobnie jak Holendrzy, wyrazili swoje niepokoje mówiąc "nie" unijnej konstytucji.

"FT" pisze, że Francja chciałaby "przywrócić zaufanie publiczne dla UE". Miałoby to nastąpić poprzez rozwój poszczególnych unijnych inicjatyw mających na celu polepszenie działań w różnych sprawach, np. polityce zagranicznej czy polityce energetycznej.

Zdaniem dziennika, prezydent Chirac chciałby, by parlamenty narodowe miały większą możliwość nadzorowania prac UE, a jednocześnie, aby udało się wzmocnić rolę 12 krajów strefy euro - na comiesięcznych spotkaniach ministrowie finansów tych krajów mieliby nie tylko zajmować się sprawami gospodarczymi, ale także niektórymi aspektami polityki społecznej.

podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)