Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyższy wiek emerytalny. Co będzie z pracą?

0
Podziel się:

Zobacz, jak zmiany mogą wpłynąć na zatrudnienie w polskich firmach oraz ich konkurencyjność.

Wyższy wiek emerytalny. Co będzie z pracą?
(attator/iStockphoto)

Podwyższenie wieku emerytalnego ma usunąć jedną z największych barier dla konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Problemy na rynku pracy mogą się pojawić, ale zmniejszyć ich skalę ma rozłożenie całego procesu w czasie.

Podniesienie wieku emerytalnego ma częściowo zniwelować prognozowany wysoki spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym. W większości wypadków głównym czynnikiem skłaniającym do opuszczenia rynku pracy jest bowiem nabycie uprawnień do emerytury.

Według resortu pracy zmiany w emeryturach poskutkują znaczną poprawą współczynnika aktywności zawodowej osób w wieku od 55 do 64 lat. W przypadku mężczyzn ma on wzrosnąć z 50,1 do 67,3 procent. Znacznie większa dynamika ma mieć miejsce w przypadku kobiet, gdzie wskaźnik w 2060 roku ma wzrosnąć z obecnych 27,3 do 61,3 procent.

Stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego z jednej strony ma niwelować negatywny wpływ starzenia się społeczeństwa na rynek pracy. Z drugiej, rozłożenie całego procesu w czasie powinno ograniczyć również możliwe problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Choć zdaniem resortu mogą się one pojawić na lokalnych rynkach, to sam fakt podwyższania wieku emerytalnego nie powinien wpłynąć na wzrost stopy bezrobocia w Polsce.

Według uzasadnienia projektu ustawy, właśnie starzenie się polskiego społeczeństwa ma być w horyzoncie najbliższych kilkudziesięciu lat jedną z największych barier dla konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Z kolei podniesienie wieku emerytalnego ma pozwolić nie tylko skutecznie z nią walczyć, ale również prowadzić do wzrostu przedsiębiorczości w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)